SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Nápad sa ráta

Krátke videofilmy Neziskovej organizácie Voices o rozličných nápadoch a projektoch, ktoré zľahčujú a spríjemňujú život druhým.

Ovce učia deti o internetových nástrahách

Animovaný seriál Ovce.sk sa vracia k tradíciám pôvodnej kreslenej tvorby pre deti a mládež a snaží sa im prijateľnou formou priblížiť nevhodné správanie na internete a zároveň ich poučiť, ako sa mu vyhnúť.

Internet a nové technológie sú stále prirodzenejšie súčasťou každodenného života detí. Možno si ale neuvedomujeme, že prijímajú najrozličnejšie informácie, ktoré nedokážu spracovať primerane svojmu veku. Nechtiac tak môžu čeliť hrozbám alebo sa stať ich obeťou. Zakazovať deťom používať internet nič nerieši, zablokovať nevhodný obsah môžeme, určite sa nám však nepodarí eliminovať všetky hrozby. Dôležité je s deťmi veľa a otvorene hovoriť a hľadať spôsoby, aby naše odporúčania prijali. Jednou z ciest je rozprávka.

Animovaný seriál Ovce.sk sa vracia k tradíciám pôvodnej kreslenej tvorby pre deti a mládež a snaží sa im prijateľnou formou priblížiť nevhodné správanie na internete a zároveň ich poučiť, ako sa mu vyhnúť. Krátke rozprávky majú klasickú podobu príbehu boja dobra a zla so záverečným ponaučením. Zároveň odzrkadľujú súčasnú kultúru detí a mládeže a ich životný štýl. Pre nižšiu vekovú kategóriu detí má seriál pôsobiť ako prevencia, mládeži nastavuje zrkadlo jej nevhodného správania na internete, dospelých divákov majú rozprávky poučiť i pobaviť.

Rozprávky režíroval popredný slovenský animátor Jaroslav Baran, autorom námetu a scenára je Miroslav Drobný. Seriál má viacero jazykových mutácií. Hlasy postavičiek v slovenčine nahovoril herec Jozef Vajda, v maďarčine Csongor Kassai a napr. v rómčine Patrik Vrbovský (Rytmus).

Seriál Ovce.sk vznikol z iniciatívy Občianskeho združenia eSlovensko ako súčasť projektu Zodpovedne.sk, zameraného na bezpečné a zodpovedné používanie internetu, mobilných telefónov a iných nových technológií.
Krátky film vyrobila HYPERLINK "http://www.voices.sk" Nezisková organizácia Voices a premiéru mal 13. októbra 2011 na verejnom multižánrovom podujatí Voices Live 25.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu