SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Drevené šindle vydržia aj 70 rokov

Jedno z porekadiel hovorí, že fajčenie vymyslel Ježiš Kristus. Prezrádza ho odborník na drevené šindle Ján Úradník. Nehaňte ho, je to nádherný človek.

Ján Úradník z Lomu nad Rimavicou sa narodil v roku 1935 a s drevom pracuje celý život. Či už ako lesný robotník, čo bolo jeho oficiálne zamestnanie, alebo ako známy výrobca šindľov a striech.

To druhé stíhal počas víkendov a v dňoch pracovného voľna, až kým si v lese nezranil ruku tak, že nemohol pracovať naplno. Našťastie chirurg, ktorý bol vraj slepý na jedno oko, mu ju zošil tak obstojne, že sa nechal prehovoriť aj na pomerne dlhú ukážku výroby šindľov pred kamerou.

Keď sme sa s ním prechádzali po rodnom Lome, ukazoval nám, ktoré strechy sú jeho dielom. Poctivá práca vydrží dlho, navyše drevené šindle dotvárajú kolorit dediny tak, že máme pocit, akoby moderné materiály ľudia ani nepotrebovali. Áno, poctivé drevené šindle vydržia aj 70 rokov. Nenatreté.

Mimochodom, tušili ste, že existuje porekadlo, ktoré hovorí o tom, že fajčenie vymyslel Ježiš Kristus? Nehaňte Jána Úradníka, je to nádherný človek. A pozrite si video.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu