SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Je súčasné umenie len pre ťažkých intelektuálov?

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí vôbec nerozumejú súčasnému umeniu? Pozrite si nové Hore bez, a možno budete o niečo múdrejší...

V bratislavskej Open Gallery si do konca septembra môžete pozrieť výstavu Nedůvěra k inteligenci, ktorej kurátormi sú Tereza Stejskalová a Pavel Sterec.

Výstava predstavuje autorov, ktorí sa zameriavajú na typ umelca-intelektuála (avantgardný umelec, konceptuálny umelec, filozof), ktorého situáciu vyzdvihujú v ambivalentnom geste, v ktorom splýva kritika, určitý odstup, obdiv a identifikácia.

Ďalšie z vystavených diel sú paradoxné v tom, že umelcova intelektuálna hra spočíva vo vytváraní zámerne triviálnych, obsahovo banálnych artefaktov. Umelec tak trochu sadomasochisticky ironizuje nielen svoju vlastnú pozíciu umelca-intelektuála, ale triafa sa i do svojho intelektuálne spriazneného diváka. Zdanlivo sa zrieka autority. Nechvastá sa svojou sofistikovanosťou pred zahanbenými laikmi a niekoľko málo iniciovanými, v ktorých súhlasnom prikyvovaní nachádza potvrdenie samého seba.Túto hru ironizuje, aj keď sa z nej nemôže vymaniť. Dáva nám ale najavo, že si je vedomý jej malichernosti.

Vystavujúci umelci: Vasil Artmanov a Alexey Klyuykov, Ivars Gravlejs, hostia Barbory Klímovej, Václav Magid, Marek Meduna, Alice Nikitinová, Jiří Skála, Avděj Ter-Oganjan

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu