SME
Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana

SMErovka

SMErovka je letná relácia, v ktorej Jaro Kurpel, Karol Sudor a Dana Sudorová predstavujú krátke tipy na výlety počas prázdnin a dovoleniek.

Ako zvieratká poľovníka odsúdili

Mária Terézia na svadobnom dare pre dcéru naozaj nešetrila. SMErovka sa presunula do Svätého Antona s kaštieľom, ktorý si môžete pozrieť aj vy.

SMErovka sa presunula k Banskej Štiavnici. Vo Svätom Antone totiž objavila barokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia. Pozor, na ten si aj s parkom treba rezervovať aspoň niekoľko hodín.

Komu niečo hovoria rody Coburgovcov a Koháryovcov, dozvie sa veľa noviniek, komu nehovoria nič, dozvie sa ich tiež. My prezradíme len toľko, že to boli majitelia kaštieľa a zároveň vášniví cestovatelia, ktorí obišli celý svet. Vďaka tomu sú zbierky plné pokladov.

Marian Číž je človek s briadkou, ktorý múzeu šéfuje. Pracuje v ňom dlho, pozná už každý kút. Na tom by nebolo nič zaujímavé, on však vie o každom pútavo rozprávať. A od neho sa dozviete aj legendu, podľa ktorej posledný chlap z rodu Koháryovcov doplatil na svoju poľovnícku vášeň. Rozhorčené zvieratká totiž v lese o polnoci zasadli a prebehol veľký súd. Rozsudok znel kruto - pán už nebude mať žiadneho mužského potomka. Ani nemal, a tak rod skončil.

Legenda - nelegenda, žiadna averzia voči poľovníkom sa nekoná. Nachádza sa tam najväčšia zbierka svojho druhu na Slovensku, v ktorej je množstvo vzácnych trofejí zveri, bohatá zbierka historických poľovných zbraní, obrazov, umeleckých predmetov, kníh, časopisov a fotografií. Ako uvádza webstránka múzea, „tematické okruhy kynológie, sokoliarstva, strelectva a rybárstva sú doplnené diorámami zvierat žijúcich na Slovensku, ktoré milujú najmä deti. Chodby kaštieľa prezentujú viac ako 1000 trofejí zveri ulovenej pôvodnými užívateľmi kaštieľa."

Recesisti, objavujúci zaujímavé veci, v čínskom salóne určite neprehliadnu stoličky, v ktorých sa kúrilo, aby dámam nebolo chladno na pozadie. Neďaleko je zbierka historických nočníkov a dobových toaliet, dokonca jeden z nich je splachovací. Áno, už vtedy mali aj také.

Kto miluje historický nábytok, porcelán, tapety, závesy, bude vo vytržení. Šklbať očami vám bude pri pohľade na Zlatý salón, v ktorom uvidíte nábytok z lipového dreva, pokrytého 24-karátovým zlatom. Manželka Ľudovíta XVI. Mária Antoinetta ho dostala ako svadobný dar od svojej mamy Márie Terézie. Kto by nechcel mať takú mamu? Ak si k tomu všetkému pozriete aj nádhernú kaplnku, budete spokojní.

V areáli sa nefajčí, a platí to tak pre budovy, ako aj nádvorie a rozľahlý park. Fajčiari však nemusia mať strach, expozície sú natoľko zaujímavé, že na cigarety ani nepomyslíte. Kto by s tým predsa len mal problém, môže si miesto veľkého okruhu zaplatiť len malý. My však jednoznačne odporúčame ten väčší. Hocí stojí 6 eur pre dospelého a 3 pre deti, cena zodpovedá tomu, čo by ste za ňu očakávali.

Viac o kaštieli aj múzeu si prečítajte tu - kliknite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu