SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

V Žiline mali v júli máj

Po letnej pauze sa z teplých krajín vrátila relácia Hore bez. Zhodou okolností začíname rovnako ako minulý september Žilinou a umením vo verejnom priestore.

V júli sa na Stanici Žilina-Záriečie konal desaťdňový medzinárodný workshop študentov vysokých výtvarných škôl s názvom Medzicentrum II., ktorý zorganizovali sochárky Nina Šošková, Ivana Sláviková a Eva Masaryková. Vo štvrtok 14. júla bola spoločná vernisáž a prechádzka mestom, keďže väčšina diel bola inštalovaná vo verejnom priestore a vznikla preň. Okrem Stanice, historického centra a periférií Žiliny boli diela umiestnené aj v Považskej galérii umenia.

Workshop bol druhým ročníkom projektu Medzicentrum, ktorý prepája kultúrne centrá na železničných staniciach. Prvý ročník prebehol na stanici Banská St a nica Contemporary v Banskej Štiavnici.

Zúčastnení umelci: Enrik Bistika (VŠVU BA), Marek Cina (VŠVU BA), Marek Galbavý (AKU BB), Juraj „George" Hladík (AVU Praha), Marek Hlaváč (AVU Praha), Alžbeta Lišková (AKU BB), Michal Machciník (FUTU KE), Veronika Neumanová (AVU Praha), Táňa Rjabininová (AKU BB), Andrea Štrbová (VŠVU BA), LPJT Válka (AVU Praha).

Čo sa týka toho nadpisu, tak na Hlinkovom námestí vážne stál máj - dielo s názvom „Neoremeselník" od Alžbety Liškovej. Kmeň mal z plastového kanalizačného potrubia a na vrcholci umelý vianočný stromček. Takýto priemyselný máj si môže každá dievka prakticky zostrojiť a vztýčiť, keď pocíti potrebu zaujať mládencov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu