SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Ako vzniká chlpatá guba?

Vlkovací a mykací stroj? Surovica? Člnok a útok? Špeciálna topánka na kolovrat? Nehaňte Vološčukovcov z Klenovca, s ovčou vlnou dokážu divy.

Otec Júlie Vološčukovej z Klenovca bol vyučený súkenník. Keď v 50. rokoch minulého storočia prišla zaujímavá ponuka z Úľuvu, kúpil stroje a začal sa s manželkou venovať výrobkom z ovčej vlny. V istom čase bolo v rodinnej firme zapojených približne 30 ľudí. Vyrábali najmä guby. Pani Júlia (narodená v roku 1933) ukazuje staré fotky. Z jej rozprávania cítiť, ako veľmi im na firmičke záležalo.

Dnes už nefunguje. Syn Rado Vološčuk nás vzal za dedinu, na miesto, kde sa stále nachádzajú funkčné stroje. Dozvedáme sa presný postup výroby polotovaru, z ktorého vznikali guby. Surová vlna sa najskôr oprala vo veľkej drevenej kadi, preto je dôležitá poloha pri zdroji vody. Vlna šla potom do takzvaného „vlkovaciaho" stroja. Kým vlk trhá ovce, tento stroj zase surovú vlnu na menšie kusy.

Čo sa deje ďalej? Ide do mykacieho stroja. Aký to je? Viete, ako sa používa útok? Čo je to člnok? Ako vyzerá špeciálna topánka k ručne krútenému kolovratu? Čo je to surovica?

Lepšie je vidieť ako čítať, preto si pozrite video. A nehaňte Vološčukovcov, dokážu skvelé veci. Už minimálne tri ich generácie.

8.jpg

7.jpg

6.jpg

5.jpg

3.jpg

2.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu