SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Internet chotár nepokosí

Viete, ako sa vyrábajú poctivé kosy a hrable bez jediného klinca? Ide to aj dnes. Nehaňte Ondreja Pinku, je to frajer.

Viete, ako sa vyrábajú poctivé kosy či hrable bez jediného klinca? Ukážeme vám, že to ide aj dnes. Nehaňte Ondreja Pinku, je to frajer.

Tento pán z Hornej Mičinej miluje drevo. Vyrába z neho všakovaké veci, najčastejšie však hrable, kosy, vidly na seno, poriská a kadečo iné. Hoci používa aj elektrickú vŕtačku a brúsku, nejde o žiadnu pásovú výrobu - každý dielik prejde jeho rukami.

Keďže poctivé zuby na hrable idú na odbyt, vymyslel si aj vlastné „prípravky", aby sa výroba zefektívnila. Žiadne umelohmotné hrable, ale klasické drevené, a to bez jediného klinca. Sú ľahšie, ergonomickejšie a aj pocit pri práci s nimi je iný, keďže z nich cítiť kus človečiny.

Pán Pinka sa rád nechal vyprovokovať a porozprával nám aj o svojom ďalšom hobby - reparovaní historických kočiarov. Doteraz ich obnovil viac ako dvadsať. Dostal sa k tomu náhodou - u kohosi na záhrade našiel hrdzavú nápravu a rozhodol sa, že dá všetko do pôvodného stavu.

Počiatočné nadšenie nahradila odborná literatúra, napriek tomu sa však podľa zvyškov kovových súčiastok nedá vždy presne určiť, o aký model ide. Nie celkom sa teda vyhne zapájaniu vlastnej fantázie. Postup je vždy ten istý - do rúk sa mu dostane kus kovového šrotu a podľa jeho stavu sa rozhoduje, aký bude výsledok.

Je to drahý špás a neoplatí sa ho robiť len tak do zásoby, preto si koč treba najskôr objednať. Mali sme však šťastie, dvoch takých krásavcov zatiaľ skladuje aj doma - vraj pre deti. Takéto veno, to už áno.

Počas nakrúcania neustále prší, a tak je nám ľúto, že sa nebudeme môcť aj povoziť. A inak - viete, koľko remesiel musí Ondrej Pinka ovládať? Pozrite si video a nehaňte ho, je to frajer.

a.jpg

b.jpg

c.jpg

d.jpg

e.jpg

f.jpg

g.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu