SME
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

SMErovka

SMErovka je letná relácia, v ktorej Jaro Kurpel, Karol Sudor a Dana Sudorová predstavujú krátke tipy na výlety počas prázdnin a dovoleniek.

Nechoďte do Egypta, skúste Rimavskú Sobotu

Už viac ako 100 rokov tam majú múmiu - dámu menom Tasheritnetiak, ktorá žila ešte pred príchodom Krista.

Už viac ako 100 rokov tam majú múmiu - dámu menom Tasheritnetiak, ktorá žila ešte pred príchodom Krista.

SMErovka sa tentokrát v rámci potuliek zastavila na Gemeri v Rimavskej Sobote, teda v meste, ktoré nie je preslávené práve múzeom. Je to škoda, lebo sa ho platí vidieť.

Patrí k najstarším na Slovensku, vzniklo ešte v roku 1882. Dnes v ňom fungujú rôzne tematické celky, takže si na ne vyhraďte viac času - obohatia vás expozície ako geológia a paleontológia, zoológia a prírodné vedy, archeológia, história, literárne tradície, etnológia, výtvarné umenie a protifašistický odboj a SNP v Gemeri a Malohonte.

Kto chce trochu exotiky, odporúčame mu zamerať sa na históriu. V Rimavskej Sobote (verte či neverte) majú totiž aj originálnu múmiu z Egypta, jednu z piatich na Slovensku. Vidíte, koľko peňazí ste práve ušetrili, ak ste za nimi chceli skočiť až do Egypta?

Ide o dámu menom Tasheritnetiak z Abusír el-Meleku. Pred 101 rokmi ju priniesol statkár, právnik a cestovateľ István Süteö-Munkácsi. Múmia pochádza z 21. - 25. egyptskej panovníckej dynastie z obdobia medzi rokmi 1087-664 pred Kristom. Pani pochádzala z nižších spoločenských vrstiev, zomrela vo veku 50 až 70 rokov. Kvalita balzamovania podľa nášho sprievodcu Jána Aláča síce nebola práve na vrcholovej úrovni, pokojne však na tejto dáme môžete obdivovať aj jej pedikúru. A komu bude málo, nad vitrínou s múmiou si môže pozrieť aj jej röntgenové snímky.

Neobíďte ani božský trias z obdobia 2300 až 1900 pred naším letopočtom. Viac vám vo videu aj priamo na mieste porozpráva Ľudmila Polišová. Dozviete sa, že ho u nás našli v jednom žiarovom hrobe. A opäť sme vám ušetrili peniaze, lebo analógie k tejto zbierke sa nachádzajú už len v Malej Ázii. A kto by sa tam hnal, keď to majú aj na Gemeri? Neveríte? Pozrite si video.

Ak ste nalomení a chystáte sa Rimavskú Sobotu zaradiť do plánu svojich výletov, viac si prečítajte tu - kliknite.

Čo príde nabudúce? Po dravcoch na Červenom Kameni, výstave starej roľníckej techniky v Hrušove, naháčovi na hrade vo Fiľakove a dnešnej múmii si čoskoro pozriete aj cintorín s mimoriadne netradičnými náhrobkami a mlyn.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu