SME
Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

SMErovka

SMErovka je letná relácia, v ktorej Jaro Kurpel, Karol Sudor a Dana Sudorová predstavujú krátke tipy na výlety počas prázdnin a dovoleniek.

Zatancujte si v rytme stabilného motora

Hrušov ukrýva aj niečo, čo ste ešte nevideli. Nemohli ste, lebo keď to bolo v móde, väčšina z vás ešte nebola na svete.

Malebná dedinka Hrušov je známa Hontianskou parádou a hruškovicou, ale ukrýva aj niečo, čo ste ešte nevideli. Nemohli ste, lebo keď to bolo v móde, väčšina z vás ešte nebola na svete.

Stabilné motory, mláťačky, ktoré nahradili cepy, vozy, vejačky, triedičky, to všetko tvorí súkromnú zbierku Antona Matušova. Exponáty pochádzajú zväčša z obdobia tridsiatych až šesťdesiatych rokov minulého storočia, ale nájdete tam aj podstatne staršie kusy, trebárs z roku 1901. Motory so silou troch koní. Tie modernejšie ich mali 14. Dosť, nie?

Ako sa taká zbierka tvorí? Tóno Matušov vraví, že zháňaním po lazoch v rámci celého Slovenska. Tretina exponátov dokonca reálne funguje.

Ak chcete vidieť túto výstavku roľníckej techniky, pokojne zavolajte na hrušovský obecný úrad a dohodnite si termín. Alebo sa vyberte na Hontiansku parádu, ktorá sa bude konať 19. a 20. augusta. Exponáty budú prezentované aj na nej.

Je to inšpiratívne tak pre mnohé kobercové deti z našich panelákov, ako aj pre milovníkov nostalgie, ktorí si podobné veci pamätajú z detských čias, keď na poli dreli spolu s rodičmi.

A vy, čo tam ísť nemôžete, si pozrite aspoň video.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu