SME
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Čo povie cigánsky vajda, to platí

Medzi nich patrí aj Milan Makula, ktorý pred desiatkami rokov žiaril na festivale Východná, a ktorý vie, že ak je poriadok, nik sa na Rómov sťažovať nebude.

Dnešný diel vznikol najmä vďaka choreografovi a pedagógovi Vladovi Michalkovi. Ten tvrdí, že na to, aby dobre zvládal tance tunajších Rómov, musí ich aj osobne poznať. Inak by nemohol pochopiť, o čom to celé je.

V rámci svojich potuliek a výskumov sa zoznámil s Milanom Makulom, vynikajúcim tanečníkom a vajdom v obci Petrovany, ktorý žiaril na festivale Východná už pred desiatkami rokov. Do pozície vajdu ho zvolili miestni Rómovia, a tí pred ním majú obrovský rešpekt. Tamojší Rómovia totiž každý vážnejší problém riešia prostredníctvom neho - od susedských sporov až po organizovanie zábav. Jeho rozhodnutia platia bezvýhradne a bez pripomienok.

Milan hovorí, že za svojho vajdovania ešte bitku na zábave nezažil. S majoritou má dobré vzťahy, vie, že ak je poriadok, nik sa na Rómov sťažovať nebude.

Nasadáme do auta a ideme do susedných Kendíc, kde býva jeho sestra. Sedíme na dvore a rozprávame sa, niečo tam však chýba. Milan to napráva, keď vstane a prinesie harmoniku po svojom nebohom bratovi. Zábava pomaly graduje, pridáva sa aj okolie.

Domáca pani tretíkrát pozametá dvor aj kuchyňu. Moderátor Mišo sa pri pohľade na poriadok v dome zahanbí. Zrejme si spomenul, ako to vyzerá u neho doma. Olaši si totiž zakladajú na poriadku. Od mladých dievčat v dome sa dozvedáme, že poriadok a čistota sú pre ne dôležité, vyslovene spomínajú osobnú hygienu. Keď zbadajú kameru, utekajú sa namaľovať.

Spokojný je aj architekt, pedagóg a veľký znalec folklóru Viliam Gruska, ktorý prišiel s nami. Presne pred 25 rokmi totiž na festivale Východná organizoval program s názvom Ľudia z rodu Rómov. V rámci neho vystúpilo 300 účinkujúcich, medzi nimi aj Milan Makula. Po rokoch mu tak pán Gruska priniesol fotografie z programu.

Milan je dnes takmer sedemdesiatnik, takže už príliš netancuje, ale keď ho to chytí, okamžite cifruje. Nehaňte ho.

b.jpg

c.jpg

d.jpg

e.jpg

f.jpg

a.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu