SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Existuje slovenský národný nôž?

Byt v prievidzskom paneláku dokáže nožiar a kováč Milan Látka premeniť na alchymistickú dielňu. Viete, že zatváracie nože mali už starí Rimania?

Milan Látka z Prievidze je vyučený kováč a podkúvač. K nožom ho nepriamo priviedol Jozef Lenhart z Bojníc, legendárny majster ľudovej umeleckej výroby. Od neho má aj zopár kúskov svojej rozsiahlej zbierky, ktorá obsahuje aj skutočné unikáty. V istom momente ho nože opantali natoľko, že začal ich históriu, výrobu a výzdobu študovať systematicky.

Že je považovaný za výnimočného odborníka, nič nezmenilo na tom, že ostal skromným pánom, ktorý svoje poznatky a nadšenie rád prenáša na iných.

Nože vyrába sám od začiatku až do konca, dokonca vzal do vlastných rúk aj výrobu kožených puzdier. V kováčskej vyhni si ukuje čepele, čo by mohol byť námet na samostatný diel relácie. My sme sa však rozhodli prezradiť vám, ako sa cínom vylievajú rúčky nožov.

Pán Látka si nevymýšľa, všetko má podchytené z historických prameňov - tvary čepelí aj vzory výzdoby. Keď cín v špeciálnej lyžici nad malým kahancom začne „ožívať", človek sa začne cítiť ako v stredovekej alchymistickej dielni, nie ako v prievidzskom paneláku. Nehaňte ho, je to macher.

b.jpg

c.jpg

d.jpg

e.jpg

f.jpg

g.jpg

i.jpg

a.jpg

j.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu