SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Hudobné úlety

Krátke videofilmy Neziskovej organizácie Voices o mladých slovenských hudobníkoch, ktorí sa neprispôsobujú väcšinovému vkusu.

Gwerkova: Prisnívané pesničky

Trio Gwerkova vzniklo v roku 2008 Založilo ho dve kamarátky Gaspi a Zsuzsi. Ich piesne dnes produkuje kanadský producent Jean-Patrice Rémillard.

Históriu tria Gwerkova začali v roku 2008 písať dve kamarátky Gaspi a Zsuzsi, ktoré spolu bývali v bratislavskej Petržalke na ulici A.I. Gwerkovej. Práve tu sa rozhodli spojiť svoje hudobné vízie, ktoré sa nezmestili do ich domovských kapiel (hard-coreový Sick a elektropopový Moustache). Od tej doby prešla Gwerkova mnohými tvárami, od akustických gitár k electro-folku, od popu k ambientu. V roku 2010 sa do zostavy pridal producent a nadšenec oldschoolových technológií Jani Ürögi, ktorý dovtedy tvoril iba sólovo pod menom Illl. Svet kapely sa začal uberať smerom sférickej hudby. Po veľmi produktívnom znovuzrodení vďaka novému členovi Gwerkova v októbri 2010 vydala svoje debutové EP - 6Ears. To vyšlo na stránke vydavateľstva Exitab a je k dispozícii k voľnému sťahovaniu.

Využívajúc sociálne siete Gwerkova oslovila producenta z Montrealu, ktorý sa volá Jean-Patrice Rémillard a ten nadšený ich produkciou vo svojom štúdiu v Kanade už pomaly finalizuje nové pesničky skupiny. Ďalšou zaujímavosťou je súvislosť s výtvarníčkou Melitou Gwerkovou, ktorá po zhliadnutí tohto filmu kontaktovala kapelu s ponukou na spoluprácu. Gwerkova má za sebou viacero koncertov a najbližšie vystúpi naživo napríklad aj na tohtoročnom festivale Bažant pohoda.

Krátky film vznikol v máji 2011 vo Veľkých Dvorníkoch pri Dunajskej Strede. Pripravila ho Voices v rámci série videofilmov Hudobné úlety o nových slovenských skupinách a premiéru mal 26. mája 2011 na Voices Live 22.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu