SME
Sobota, 18. september, 2021 | Meniny má EugéniaKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Ako vyzerá najlepší dizajn?

Na odovzdávaní Národnej ceny za dizajn redaktori Hore bez zisťovali, aký je súčasný stav slovenského dizajnu.

V Dome umenia na Námestí SNP v Bratislave sa môžete do 19. júna pokochať pestrým výberom toho najlepšieho zo slovenského dizajnu. Uvidíte tu práce ocenené na jubilejnom 10. ročníku Národnej ceny za dizajn, ktorú organizuje Slovenské centrum dizajnu každé dva roky. O výsledkoch aktuálneho ročníka rozhodla 11-členná medzinárodná porota pod vedením predsedu Jiřího Pelcla (ČR). V rámci súťaže boli udelené aj ďalšie ceny – Zvláštna cena ministra kultúry pre osobnosť z oblasti dizajnu a Zvláštna cena ministra hospodárstva pre výrobcu, ktorý vo svojej firemnej stratégii systematicky uplatňuje dizajn. Novinkou je Cena Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania za inovatívnu študentskú prácu. Viac o ocenených dizajnéroch a ich prácach sa dočítate tu:

http://kultura.sme.sk/c/5912659/aky-dizajn-sa-paci-dizajnerom.html

Keďže Slovenské centrum dizajnu tento rok oslavuje 20. výročie svojho založenia, vznikla pri tejto príležitosti výstava, ktorá v štyroch častiach.

V hlavnej časti výstavy nazvanej Od designu k dizajnu (kurátorky: Katarína Hubová, Adriena Pekárová) sú predstavené domáce a medzinárodné výstavy, súťaže a prehliadky SCD prostredníctvom dizajnov, ktoré sa na nich prezentovali a boli ocenené v období od roku 1992 do roku 2010. Návštevník tu nájde aj sústredené informácie o výstavnej a publikačnej činnosti a prehľady publikácií z produkcie SCD.

Jednou z dôležitých iniciatív, ktorá je už niekoľko rokov súčasťou koncepcie činnosti centra sú snahy o založenie múzea dizajnu. Kolekcia produktov (a ich príbehov) pod názvom Dizajn v pamäti predstavuje vzorku budúceho muzeálneho depozitu.

Ďalšie dve časti predstavujú dôležité fenomény, ktoré charakterizujú rozvoj dizajnu na Slovensku za obdobie posledných 20 rokov.

Prvou je Typokabinet kurátora Pavla Bálika, ktorý predstavuje dizajn textových a titulkových písem renomovaných aj začínajúcich talentovaných písmarov tvoriacich doma i v zahraničí. Vystavujú: Johanna Biľak, Peter Biľak, Marek Chmiel, Andrej Dieneš, Ján Filípek, Ondrej Jób, Andrej Krátky, Matúš Lelovský, Daniel Markovič, Slávka Pauliková, Karol Prudil a Michal Tornyai.

Druhú časť pod názvom Dizajn v akcii (+ 100%) kurátorsky pripravila teoretička Mária Rišková. Predstavuje nástup rôznych iniciatív – skupín, neziskových organizácií, teoretických a informačných projektov a kolektívnych designshopov v období posledných pár rokov. Vystavujú: Kupé, Dizajn na kolesách, PUNKT, Open Design Studio, Creater, Denamit, Designshop 220, designby.sk, SaShe.sk, …

Počas trvania výstav je pre širokú verejnosť pripravených aj niekoľko sprievodných akcií, prednášok a prezentácií slovenských dizajnérov a teoretikov.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu