SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Na Slovensku vzniká nová armáda

Čo je to Kunstarmee? Kto sú Kassaboys? A prečo majú tak radi uniformy? Dozviete sa v novom Hore bez.

V bratislavskej galérii Krokus prebieha do 17. júna výstava umeleckej skupiny Kassaboys s názvom Kunstuniformen, ktorú kurátorsky pripravila Lenka Kukurová. Chlapci z Košíc vytvorili súbor uniforiem a hodností, ktoré sú určené pre umelcov a umelkyne, a ktoré na základe špecifických kritérií označujú a vymedzujú ich postavenie na umeleckej scéne. V závislosti na počte vlastných výstav a prestíži galérie je umelcom pridelená hodnosť, ktorá ich už na prvý pohľad zaraďuje do istej kategórie dôležitosti. Uniformy, ktoré sú vhodné predovšetkým na vernisáže, ale aj na bežné používanie, pomáhajú divákom zorientovať sa v komplikovanej hierarchii osobností vizuálneho umenia, pričom toto rozdelenie umelcov na rovných a rovnejších je zároveň užitočné i v rámci umeleckej scény.

Systém hodností a tomu zodpovedajúcich uniforiem je vytvorený na základe tabuliek Ministerstva školstva (Centrálny register evidencie umeleckej činnosti - CREUČ), ktoré triedia umelecké aktivity do jasných kategórií.

Umeleckú skupinu Kassaboys tvoria Radovan Čerevka (1980), Tomáš Makara (1982) a Peter Vrábeľ (1982). Skupina, ktorá vznikla v roku 2006 v Košiciach, pracuje s pojmami ako lokálpatriotizmus a centralizmus, demokracia a nacionalizmus, či s legendárnym archetypom tragického umelca z umeleckej periférie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu