SME
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Cigáni sa vyžalujú spevom

Naša návšteva bardejovských Cigánov spôsobila poriadny „bašável". Tanec, spev aj zábava. Nehaňte ich, aj takto vyzerajú číre radosti a smútky života.

O Jozefovi Mikovi nám povedal etnochoreológ a učiteľ ľudového tanca Vlado Michalko. Spomínal cigánskeho tanečníka a speváka z Bardejova, ktorého pre jeho nízky vzrast každý dobrácky prezýva „Kopýtko".

Keď sme zistili, že Vlado ho ide ako účinkujúceho pozvať do Bratislavy, pridali sme sa k nemu. Kopýtko pozvanie prijal, my sme zase prijali pozvanie do kuchyne, kde práve rozvoniaval obed.

Fľašu, ktorú sme kúpili ako „prískočné", Kopýtko odignoroval. Nepije. Tvrdí, že tancovať sa učil sám. Vlado Michalko nám prezradil, že jeho štýl obsahuje mnoho unikátnych prvkov.

Ďalšou kapitolou je jeho spev - typické cigánske plačlivé halgató. Cigáni sa týmto spôsobom zvyknú vyžalovať na svoj osud. Kopýtko nie je výnimkou, hovorí, že sa nerád háda, miesto toho radšej sadne na bicykel a šliapajúc do pedálov spieva.

Pýtame sa aj citlivé otázky o práci a spôsobe ich života. Kopýtko pracuje, odpovedá, že kto chce, ten nemá problém. „Len treba chcieť."

Aj vy občas prepadáte predsudkom o Cigánoch? Nehodno všetkých hádzať do jedného vreca. Táto rodina má doma čisto a žije slušne, hoci jednoducho. Dominuje tu úcta k starším a rodine ako takej. Radi sa stretávajú, a tak nečudo, že naša návšteva vzbudila záujem ostatnej famílie. O chvíľu bol v kuchyni poriadny „bašável".

Jozef Dreveňák hrá na piatich nástrojoch a komponuje vlastné piesne. Najskôr nechcel hrať, lebo mu na gitare chýbali dve struny, na naliehanie ich však oželel, zahral pinkfloydovskú predohru a nakoniec s manželkou a synom spustili nádhernú smutnú skladbu s trojhlasným refrénom.

Jeho manželka Marcela je ako také šidlo. Keď počuje muziku, dlho neobsedí, stále sa musí hýbať do rytmu. S Kopýtkom im na tanec stačí malý priestor kuchyne. Ak sa chceme niečo spýtať, musíme ich prerušiť, inak by tancovali do úmoru. Nehaňte ich, aj takto vyzerajú číre radosti aj smútky života.

Pozvánka: 23. júna bude v novom priestore KC Dunaj Tanečný dom, na ktorom sa môžete učiť práve cigánske tance z Bardejova. Ak chcete vyskúšať niektoré Kopýtkove kroky, máte veľkú príležitosť.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu