SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Nápad sa ráta

Krátke videofilmy Neziskovej organizácie Voices o rozličných nápadoch a projektoch, ktoré zľahčujú a spríjemňujú život druhým.

Mladý pes je dobrý nápad

Cieľom neziskovej organizácie Mladý pes je poukázať na širokú škálu šikovných mladých kreatívnych ľudí, pôsobiacich predovšetkým v Bratislave.

Nezisková organizácia Mladý pes vznikla 23. marca 2010. Štyria zakladajúci členovia sa rozhodli organizovať multižánrové podujatia (Menju a Skorý zber), ktorých cieľom je poukázať na širokú škálu šikovných mladých kreatívnych ľudí, pôsobiacich predovšetkým v Bratislave. Zámer podujatí je ukázať, že kreatívne a umelecké veci nevznikajú len na umeleckých školách. Mladý pes sa snaží nájsť prieniky medzi rôznymi kreatívnymi spracovaniami a zdôrazniť ich vzájomné dialógy, potrebu a inšpiráciu.

Prvá akcia Mladého psa pod názvom Menju sa konala koncom apríla 2010 v bratislavskej Cvernovke. Na obrovskej ploche sa počas desaťhodinovej akcie stretlo divadlo, diskutujúci výtvarníci, ITčkári s diplomovými prácami, šachista, filmári, experimentálni hudobníci, básnici, zvukári z VŠMU a mnohí ďalší, ktorí prezentovali svoju tvorbu. Projekt Menju vznikol po sledovaní mladej bratislavskej kultúrnej scény. Možnosť študentov prezentovať sa a spoznať prácu ostatných je často krát obmedzená na akademickú pôdu. Umelecké školy majú prezentácie semestrálnych prác, avšak tie sú určené predovšetkým pre študentov a profesorov danej školy.

Skorý zber je výstava ľudí. Priestor na prezentáciu zaujímavých projektov a ich tvorcov zároveň. Vystavený exponát je samotný tvorca aj s výberom svojich diel, počas výstavy je celý čas prítomný na jemu určenom mieste a dostupný publiku. Pre diváka to znamená, že môže priamo s tvorcom diskutovať o jeho tvorbe alebo hocičom inom a môže vidieť napríklad aj ako tvorca vyzerá. Pre exponát je to možnosť prezentovať sa netradičnou formou, obstáť a obhájiť si svoje myšlienky pred publikom a počuť kritiku od ľudí, ktorých by inokedy možno nestretol.

Krátky film vyrobila Nezisková organizácia Voices počas výstavy Skorý zber II a premiéru mal 20. apríla 2011 na Voices Live 21.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu