SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Naši podnikatelia sú málokedy ochotní riskovať

Nové Hore bez je venované všetkým študentkám a študentom, ktorí sa v týchto dňoch potia nad skúškami, maturitami, štátnicami, diplomovkami či dizertačkami.

V galérii Medium si do 29. mája môžete pozrieť výstavu desiatky finalistov slovenskej časti ceny Essl Art Award CEE, ktorá je udeľovaná každé dva roky študentom umenia z Bulharska, Chorvátska, Českej republiky, Rumunska, Slovinska, Slovenska a Maďarska. Cenu v hodnote 3500 EUR si odniesli a možnosť vystavovať v Essl Museum v Rakúsku získali študenti VŠVU Magdaléna Kuchtová a Milan Vagač, ktorý navyše získal cenu VIG Special Invitation v hodnote 1000 EUR s možnosťou vystavovania v Ringturm vo Viedni. Okrem nich sa do finále dostali: Dávid Demjanovič, Mira Gáberová, Daniela Krajčová, Stano Masár, Erika Miklóšová, Ivana Osuská, Csilla Poláková a Ludmila Pohlová. Členmi medzinárodnej poroty boli: Vanja Babić (HR), René Block (DE) - predseda, Gábor Ébli (HU), Silvia Köpf (Essl Museum), Romelo Pervolovici (RO), Zora Rusinová (SK), Igor Španjol (SI), Jiří Švestka (CZ), Maria Vassileva (BG) a Eva Wirlitsch-Essl (Essl Museum). Viac o Essl Art Award sa dozviete aj tu: http://kultura.sme.sk/c/5886076/mladi-slovenski-umelci-ziskali-prestiznu-cenu.html

V galérii PF01 si do 20. mája môžete pozrieť výstavu s názvom Fade In, na ktorej sa prezentujú študenti z Ateliéru priestorových komunikácií +, ktorý na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave vedie Anton Čierny. Je to po troch rokoch ďalšou prehliadkou jeho činnosti, pričom predchádzajúca sa konala v galérii Medium v roku 2008 pod názvom Borderers / Ľudia z hraničných zón a prezentovala najmä video tvorbu študentov, ktorá vznikla na pracovných dielňach na slovensko-ukrajinskom a slovensko-maďarskom pomedzí. Na výstave Fade In sú prezentované videá, objekty a inštalácie, ktoré vznikli na zadania školiteľa alebo na základe individuálnych programov študentov, vďaka čomu výstava nie je koncipovaná monotematicky s jednou zastrešujúcou témou. Jadro výstavy tvoria videá Andreja Haršányho First Step a Eli Blaska Nation a ich konfrontácia v zmysle „začiatku" a „konca" jedinca v spoločnosti. Názov Fade In vychádza z technického termínu používanom v editácii videa pre zosvetľovanie obrazu do jeho skutočnej podoby. Fade In je aj metaforou transportu generácie výtvarníkov, z ktorých mnohí budú onedlho pôsobiť na výtvarnej scéne.

Upozornenie: video obsahuje len výber z vystavených prác!

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu