SME
Štvrtok, 19. máj, 2022 | Meniny má Gertrúda
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Žijú ťažko, ale pokojne

Boli sme za krajanmi v Rumunsku. Srdeční, skromní a príjemní Slováci. Vrchári, ktorí nestavajú ploty okolo domov, a preto ich nemajú ani v hlavách. Nehaňte ich, sú naši.

Boli sme za krajanmi v Rumunsku. Žijú vo viacerých oblastiach, my sme si vybrali krásne lazy obce Nová huta, ktorá sa nachádza v kopcoch rumunského Rudohoria (Munţii Plopisului), ležiaceho východne od mesta Oradea na hraniciach žúp Bihor a Sălaj.

Kataster tejto rázovitej obce má 48 km2, ale vôbec to tak nevyzerá. Kde tu domček, potom dlho dlho nič, iba voľne sa pasúce kone a polia, potom znovu domček. A v domčekoch aj pred nimi neuveriteľne srdeční a skromní ľudia.

Nežije sa tu ľahko. Kedysi boli odkázaní na to, že si všetko dopestujú alebo dochovajú. Kým fungovali sklárne, bol aj zárobok, po páde socializmu sa to však zmenilo. Mladí ľudia tak odchádzajú do svojej starej vlasti, teda na Slovensko, respektíve do iných krajín za vzdelaním aj za prácou.

Stále je však veľa tých, ktorí svoje domovy opustiť nechcú. Miestny podnikavý farár a starosta v jednom je optimista, hľadá spôsoby, ako mladých udržať doma. Najnovšie prenajíma pozemky na chov bizónov, z čoho plynú peniaze do obecnej kasy.

Štefan Kalamár je miestny kultúrny pracovník. Nacvičuje s deťmi divadlo, ktoré žne úspechy aj na Slovensku. Nezaháľa, hovorí, že bez kultúry nie je národ.

Učiteľovi slovenského jazyka Jurajovi Cigánovi zase tento kraj učaroval natoľko, že dvojročnú stáž natiahol na desať rokov.

Zvláštnou kapitolou je miestna reč. Keď sa rozprávate s miestnym, akoby ste sa vrátili o sto rokov späť. Žiadne amerikanizmy, vzdialenosti a kopce toto nárečie pekne zakonzervovali. O dianí na Slovensku však vedia všetko, vďaka polohe na kopci chytajú z vysielača na Kráľovej holi aj slovenské televízne stanice.

Nehaňte ich. Zoznámte sa s tamojšími učiteľmi, žiakmi, divadelníkmi aj s farárom. Sú príjemní, ľudskí a hrdí, sú naši.

1.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

2.jpg

3.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

Staňte sa fanúšikmi relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu