SME
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Dzurinda, Mikloš a Valko sa stretli na výstave

V relácii Hore bez navštívime Galériu Cypriána Majerníka, kde môžete vidieť veci, aké ste ešte nevideli.

V Galérii Cypriána Majerníka v Zichyho paláci v Bratislave si môžete do 25. júna pozrieť na pomerne malej ploche až tri obsahom pomerne veľké výstavy, ktorými galéria oslavuje tretie výročie svojho vzniku.


Výstava Odzbrojujúci má ambíciu nepriamo pomenovať formovanie tej tendencie súčasného slovenského umenia, ktorá si zakladá na priamočiarosti jazyka a jasnej symbolike vyjadrenia bez špekulatívnej väzby k forme, čím desiatka zúčastnených autorov nepriamo kritizuje mnohé z aktuálnych formalistických módnych trendov mladého umenia. Ide o maľby a sochy s prekvapivou históriou, provokatívnym zameraním a neobvyklou tematikou. Výstavujú tu: Zuzana Flimelová, Igor Ondruš, Juraj Kollár, Mikuláš Podprocký, Štefan Papčo, Lucia Nimcová, František Blažo (a.h.), Lucia Dovičáková, Ildikó Pálová a Jarmila Džuppová.


Ďalej je tu prezentovaný cyklus siedmych doposiaľ nevystavovaných kresieb Ivana Štěpána, ktoré sprevádzali známy cyklus Sprofanované torzá (1964/1965), sériu expresívnych objektov v duchu novej figurácie na pomedzí maľby a sochy. Ivan Štěpán (1937–1986) bol jedným z najzaujímavejších inovátorov na slovenskej výtvarnej scéne 60. rokov – ako jeden z prvých u nás experimentoval v oblasti prepájania výtvarného umenia s ďalšími médiami vyjadrenia (napr. zvukom) a vnímania (sluchom a hmatom).


Návštevu Galérie Cypriána Majerníka môžete ukončiť prehliadkou Otvoreného depozitára, potenciálnej stálej expozície zbierky galérie zameranej na juvenílie a zloženej výhradne z darov od najvýznamnejších osobností slovenského výtvarného umenia. Vidieť tu môžete zatiaľ diela od Jany Želibskej, Júliusa Kollera, Kvety Fulierovej, Jána Mathého, Vladimíra Popoviča, Rudolfa Filu, Juraja Meliša, Milana Adamčiaka, Vladimíra Havrillu, Daniela Fischera, Ľubomíra Ďurčeka, Viktora Hulíka, Veroniky Rónaiovej, Petra Rónaia, Karola Weisslechnera, Michala Murina, Pavlíny Fichty Čiernej, Antona Čierneho, Patrika Kovačovského, Ilony Németh, Petra Janáčika, Doroty Sadovskej, Viktora Freša, Svätopluka Mikytu, Stana Masára, Ivany Slávikovej a ďalších.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu