SME

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Načítavam video...

Slováci potrebujú hrdinov

Partizánov – našich národných hrdinov a modelky v nečakaných prostrediach uvidíte v Hore bez o fotografovi Šymonovi Klimanovi.

Šimon Kliman (1980) je mladý slovenský fotograf, ktorý pracuje pod umeleckým menom Šymon Kliman. V roku 2008 absolvoval štúdium fotografie v ateliéri Filipa Vanča na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Počas štúdia bol na ročnej stáži na Vysoké škole uměleckého průmyslu v Prahe v ateliéri Pavla Štechu. V súčasnosti pôsobí ako fotograf na voľnej nohe, je aktívny v združení troch mladých fotografov SVK, spolu s ďalšími umelcami prevádzkuje alternatívny priestor pre kultúru Plán C v bývalej továrni Cvernovka v Bratislave.

Šymon sa vo svojej tvorbe programovo venuje rozvoju otvorenej spoločnosti, jeho motívom sú portréty ľudí z rôznorodých sociálnych a kultúrnych prostredí. Projekt s názvom Krásni ľudia získal pozornosť verejnosti, médií i odborné ocenenia (Cena rektora VŠVU, Cena VÚB za fotografiu roka 2009). Zameral sa v ňom na borenie typického stereotypného zobrazenia života rómskych komunít a ich sociálnych podmienok.

V Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave si môžete do 17. mája pozrieť výstavu jeho fotografií s názvom Móda v akcii, ktorej kurátorkou je Michaela Bosáková. Šymon v tomto cykle nafotil profesionálne „nastajlované" modelky v nečakaných situáciách a prostrediach, v akých sa pohybujú skôr bežní ľudia; na trhovisku, v krčme, na futbalovom štadióne. V roku 2009 získal za túto kolekciu cenu českého časopisu Týden. Okrem toho v Stredoeurópskom dome fotografie môžete vidieť projekt, v ktorom Šymon fotí smejúcich sa ľudí.

V galérii Francúzskeho inštitútu v Bratislave má Šymon do 10. mája výstavu s názvom Partizáni, ktorej kurátorkou je Michaela Paštéková. V tomto projekte vytvára fotografické portréty starnúcich účastníkov Slovenského národného povstania, ktoré v kombinácii s príbehmi a audiovizuálnymi nahrávkami tvoria sugestívne intermediálne diela. Cyklus prezentuje dokonca aj streetartovou formou lepením veľkoformátových plagátov na uliciach. Šymon v tomto projekte obnovuje našu historickú pamäť, umožňuje nám dostať sa bližšie k pamätníkom významných dejinných udalostí, často v súčasnosti potláčaných, či prijímaných s cynizmom. On ich totiž pokladá za ozajstných hrdinov, o ktorých by mal vedieť celý národ, hoci sú to len obyčajní ľudia.

Autor: Omar Mirza, Peter Drmlík

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu