V galérii Medium v Bratislave môžete nahliadnuť do Čiernej skrinky, v ktorej sa ukrývajú nezrealizované, alebo do bodu realizácie významne modifikované projekty slovenských grafických dizajnérov. Každý projekt/dielo je sprevádzané textovým komentárom autora a stáva sa rovnocennou súčasťou prezentácie.
V roku 2009 sa projektu zúčastnilo 20 slovenských grafických dizajnérov. Čierna skrinka, ktorej kurátorom je grafický dizajnér Marcel Benčík, bola prezentovaná v Považskej galérii umenia v Žiline, v Galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši a ako sprievodné podujatie konferencie grafického dizajnu KUPÉ5 na Stanici Žilina-Záriečie. V Mediu je nainštalovaná do 29. apríla.
Vystavujúci autori: Julo Nagy, Peter Biľak, Rastislav Michalík, Emil Drličiak, Róbert Paršo, Juraj Balogh, Pavol Bálik, Lucia Kocmanová, Martin Melicherčík, Branislav Matis, Martin Bajaník, Róbert Szegény, Marcel Benčík, Eva Brezinová, Michal Tornyai, Peter Liška, Katarína Lukić Balažíková, Martin Mistrík, Juraj Blaško, Ondrej Jób, Ondrej Gavalda, Matúš Lelovský, Tomáš Vrtich, Michaela Chmelíčková, Marek Chmiel.
V undergroundovej (teda podzemnej) Galérii HIT sa do 22. apríla môžete poprechádzať inštaláciou českého výtvarníka Tomáša Svobodu s názvom Netuším, že to takto skončí. Jej pokračovanie nájdete v galérii amt_project. Kurátorka projektu Mira Keratová píše, že „inštalácia môže byť chápaná ako príbehové rozprávanie, v rámci ktorého divák prechádza exteriérmi mesta samotného (prechody medzi galériami), zatiaľ čo galérie slúžia ako reálne interiéry. Divák si vytvára vlastný temporytmus i strih deja pokračujúceho na viacerých miestach a v rámci niekoľkých autonómnych prostredí súčasne.
Cieľom je vyvolanie intenzívneho pocitu z nejasne uchopiteľnej inscenovanej reality a sprítomnenie seba samého. Výprava, priestor i časnosť celkového diela stimuluje osobné asociácie a spúšťa narácie, ktoré podmieňuje divákova vlastná skúsenosť. Statická inštalácia tu nadobúda performatívny charakter. A hoci obsahuje istú divadelnosť, divák zostáva individuálnym návštevníkom výstavy... Ocitá sa niekde medzi rolou aktívneho participanta a pasívneho voyera; dej posúva cez vlastné asociácie, súčasne však prežíva i momenty odsudzenia (priebežne použité scudzovacie efekty) známe z Brechtovho epického divadla."
Autor: Omar Mirza, Peter Drmlík