SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Ukujte si s nami zvon

Čo všetko kedysi robili kováči? Jeden z nich dnes priznáva, že romantika ako vo filmoch to nie je. Pozrite si tvrdú, ale krásnu robotu. A nehaňte ju.

Kováčstvo je jedno z najstarších remesiel. Kováč nielen podkúval kone či kravy, vyrábal poľnohospodárske nástroje, ale aj nástroje na ťažbu dreva, rôzne náradie, zámky, kľúče, súčiastky, pánty, brány, ploty, kolesá na voz - skrátka všetko, na čo si človek spomenie. A nielen to - ak bolo treba zvieraťu vytrhnúť zub, lebo mesto bolo ďaleko, prípadne si poradiť so zdutou kravou, zvládol aj takýto chirurgický úkon.

Postupne ich zvalcovala priemyselná výroba, takže dnes ich je na Slovensku len zopár desiatok. Ich čas však vraj príde. Možno už vtedy, keď nám začnú liezť hore krkom plasty.

Kováči boli mocní chlapi, a keďže roboty mali dosť, vydať sa za nich bolo snom nejednej mladej devy. Ľubomír Karenovič však vraví, že romantika ako vo filmoch to nie je. Fenomén to je podľa neho skôr pre druhých, pre kováča ide o denný chlieb. Nehaňte ho a vyrobte si s ním poctivý zvon.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Staňte sa fanúšikom relácie Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu