SME

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Načítavam video...

Zmapované ženy vyzerajú bombovo

Rakety a bomby hromadného tvorenia, mapy ženských kriviek, telá športovcov, estetickú banalitu a iné surreálne výjavy vám prináša nové Hore bez.

V Galérii Linea na Drieňovej 34 v Bratislave môžete do 25. mája navštíviť výstavu jedného z najvýznamnejších slovenských výtvarníkov Stana Filka (1937) s názvom Mapy ženy rakety, ktorej kurátorom je Michal Murin. Výstava, ktorá má svoj impulz v zberateľskom záujme galérie o Filkovu tvorbu, prezentuje autentickú kolekciu celkovo 26 diel linorytových tlačí a originálov multiplov so striekanými figurálnymi kompozíciami na mapách, ktoré autor vyviezol zo Slovenska v legendárnej „bielej škodovke" vystavenej na Documenta 7 v Kasseli (1982) a ktorú zanechal u Tomáša Štraussa v Nemecku. V decembri 1982 Stano Filko odišiel do USA a svoj exulantský pobyt ukončil návratom na Slovensko v roku 1990. Kúpou cez internetovú ponuku firmy Artax Kunsthandel Ralph Kleinsimlinghaus v Düsseldorfe sa spomínaná kolekcia po takmer 28 rokoch vracia v júni 2010 späť na Slovensko.

Na výstave môžete zhliadnuť aj inštaláciu z bômb z konca 60. rokov, ktoré pôvodne boli v monochrómnej striekanej farbe (biela, modrá, červená), no v prvej polovici 90. rokov boli domaľované výrazným expresívnym ťahom štetca so stekajúcou farbou. Inštaláciu dopĺňajú v kove realizované obrysy rakiet (negatív) z roku 1967. Tieto dva triptychy sú často vystavované ako súčasť jednej inštalácie a pre túto výstavu ich autor opatril novým názvom: Retroinštalácia contemporary z kozmovesmíru (pozitív a negatív).

V rámci vernisáže výstavy sa uskutočnila akcia Michala Murina FEMALESF COMMANDO. Spolupráca: Alexandra Vargová, Nina Vrablová, Gabriela Zigová a Ivana Honzová. Zvuk: Jurassic´s Saussages (Júrske párky) and Lengow.

V galérii Space na Velehradskej 7/A v Bratislave môžete do 29. apríla navštíviť výstavu Márie Čorejovej (1975) s názvom Mind Games, ktorej kurátorom je Juraj Čarný. Mária Čorejová je absolventkou maliarskej školy prof. Daniela Fischera na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Doteraz bola slovenskému a medzinárodnému publiku známa predovšetkým ako maliarka, videoumelkyňa a neúnavná kultúrna organizátorka (burundi, 13m3). Jej maliarske smerovanie bolo charakteristické estetizáciou banálneho, skúmaním všedného až prirodzene nezaujímavého.

Nepoukazovala len na estetický rozmer zobrazovaných predmetov, ale hľadala ich hlbšiu vnútornú podstatu. Súčasná výstava prezentuje autorkine najnovšie kresby, v ktorých sa snúbia šport s architektúrou, surreálnosť s banálnosťou, hravosť s humorom, metafory s príbehmi a svet vo vnútri autorkinej mysle so svetom obkolesujúcim nás všetkých. Kresby tušom na papieri doplnené o maľby na steny sa v istom zmysle dajú označiť za intímne, vypovedajú o niečom, čo celkom presne nepoznáme, čomu nerozumieme, čo ale súvisí s osobným svetom autorky. Jednotlivé názvy nám o dielach napovedajú, ale neusmernia nás - treba s nimi komunikovať.

Autor: Omar Mirza, Peter Drmlík

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu