SME
Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

V dychovke hrá aj metalista

Pri pokuse moderátora Miša Veselského zahrať si s dychovkou musela zasiahnuť porota. Nehaňte falošnú hru ani kvalitných muzikantov z Červeníka.

Dychovku mnohí vnímajú s dešpektom. Vraj je to muzika len pre staršie generácie, vraj ju mladí ignorujú. Mnohé existujúce orchestre však dokazujú opak.

V dychovej hudbe Verešvaranka z Červeníka hrajú mladí so starými, nájdu sa aj deti. Nechýba v nej dokonca metalista. Láska k hudbe sa dedí z generácie na generáciu, napríklad kapelníkov syn Igor Kuzma je už štvrtým pokračovateľom rodinnej tradície.

Všetci členovia poznajú noty. Nevyhne sa tomu ani bubeník. Každému z nich totiž kapelník Milan Kuzma vytvára vlastný notový part.

Kde sa takéto orchestre na našom území vzali? Vzorom boli pravdepodobne vojenské pochodové kapely cárskych vojsk. Milan Kuzma informuje, že vznik dychovky u nich v dedine sa datuje ešte do roku 1865. Mimochodom, dychovky vtedy hrali najmä na cirkevných a nie na svetských akciách ako zábavy.

Ak chceli aj zarobiť, musel ich do volebnej kortešačky angažovať kandidát na richtára. Okrem toho mala dychovka podpornú funkciu v národno-osloboditeľskom procese a aktivitách Matice slovenskej.

Nehaňte chlapcov z Verešvaranky. Zgustnite si však na moderátorovi Mišovi, ktorý hral tak falošne, až musela zasiahnuť porota.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

foto: Martin Kleibl

Staňte sa fanúšikom Nehaňte ľud môj na Facebooku - kliknite

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu