SME
Streda, 6. júl, 2022 | Meniny má Patrik, Patrícia

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Ako sa stretli sexi „zombíčky“ so staroslovanskými fetišmi

V novom Hore bez vám predstavíme tvorbu pána akrylových temnôt Borisa Sirku. Video obsahuje materiál nevhodný pre deti.

Boris Sirka (1981, Snina) ukončil v roku 2006 štúdium v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby (prof. Rudolf Sikora) na Katedre výtvarných umení a intermédií na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Popri ďalších predstaviteľoch mladej košickej scény (ako Ján Vasilko, Lucia Dovičáková, Matúš Lányi, Vlasta Žáková, Jaro Kyša, Rado Čerevka atď.) patrí k silnej generácii prvých absolventov tejto katedry. Ešte ako študent tretieho ročníka sa stal v roku 2003 finalistom Ceny Oskára Čepana.

Jeho tvorba „na jednej strane prináša silný nápor horúcej vizuality vysokého napätia a na druhej strane sa kŕmi rozkladajúcim sa duchom nízkej, gýčovej či brakovej kultúry." (V. Beskid) V Sirkových obrazoch sa dajú nájsť vplyvy komiksov, videohier, death metalu, hororu, erotiky, porna, neogotiky, nekroromantizmu a ďalších popkultúrnych žánrov, pričom každý z jeho maliarskych cyklov prechádza výraznou fromálnou zmenou. V posledných rokoch sa postupne vzďaľuje od plošnej a lineárnej maľby smerom ku kresbe a akvarelu, pomocou akrylu dokonca simuluje techniku akvarelu a živelnú kombináciu vody a tušu. Okrem maľby a kresby sa venuje tvorbe objektov a videí.

V marci 2010 založil Sirka (audio) spolu s bývalým spolužiakom z vysokej školy Jozefom Tušanom (visual) audiovizuálny projekt BIOS. Koncepčne sa BIOS prikláňa k metalu, industrialu, screamo a blacku, ich vizuálu, coverom, corpsepaintingu, hororu, exorcizmu, gotike. Ich sloganom je citát nemenovanej hudobnej skupiny: "Why do we need to be sanitary, when the world's so filthy anyway?"

Boris Sirka žije a tvorí v Košiciach.

Oprava: Dielo, ktoré vidno v minúte 5:09-5:12 nemá názov „Magic" ale „Lick". Za chybu sa ospravedlňujeme.

Poznámka: Profil bol natáčaný 13. januára 2011.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu