SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Písal Hviezdoslav svoje básne skutočne perom v tvare rakety?

Pracovné stoly v pamätných izbách našich spisovateľských velikánov a spoločnú prezentáciu dvoch maliarov zo Slovenska a Rakúska uvidíte v novom Hore bez.

V novej galérii Hot Dock, ktorá sa nachádza v bývalých priestoroch galérie Photoport na Grösslingovej ulici č. 21 v Bratislave, si do 12. marca môžete pozrieť v poradí piatu akciu organizovanú mladými umelcami. Študent 3. ročníka Ateliéru videa a multimediálnej tvorby (doc. Anna Daučíková) na Katedre intermédií a multimédií VŠVU Tomáš Klima tu prezentuje videoinštaláciu s názvom Pamätná izba „in natura", ktorú kurátorsky zastrešila Nóra Ružičková. Základ inštalácie tvorí šesť krátkych videofilmov, v ktorých autor spracoval výklad muzeálnych sprievodkýň o predmetoch na pracovných stoloch v pamätných izbách spisovateľov Pavla Országha Hviezdoslava, Janka Jesenského a Pavla Horova. Výstava sa koná v rámci projektu Neon, ktorým galéria ponúka mladým výtvarníkom a kurátorom priestor na ich prezentáciu. Aj v rámci vernisáže 2. marca, kedy sme natáčali našu reláciu, sa konala prezentácia, preto vo videu nevidno skutočný stav inštalácie výstavy počas jej trvania.

V bratislavskej galérii Krokus sa bok po boku a obraz po obraze prezentujú Slovák František Demeter a Rakúšan Christian Bazant-Hegemark na výstave s názvom Sharing a Room, ktorej kurátorkou je Gabriela Kisová. Výstava je štvrtým pokračovaním zavedeného formátu prezentácie dvoch autorov/autoriek, jedného slovenského a druhého zahraničného. Ako sa píše v texte k výstave, jej zámerom je konfrontácia a dialóg dvoch rozdielnych maliarskych programov, ktoré však do istej miery majú príbuzné východiská. Názov výstavy, ktorý v preklade znamená deliť sa o izbu/priestor, odkazuje nielen na fakt, že umelci spoločne zdieľajú galerijné priestory, ale aj na to, že susedstvá ich diel otvárajú nové dimenzie ich recepcie a interpretácie. Nakoľko sa tento zámer naplnil uvidíte vo videu, prípadne naživo pri návšteve výstavy, ktorá potrvá do 18. marca.

Poznámka č. 1: Všetkým literárnym vedcom sa hlboko ospravedlňujeme za zavádzajúci nadpis. P. O. Hviezdoslav používal na písanie pravdepodobne tradičné zastrúhané husie brko. Inkriminované raketové pero sa nachádza na pracovnom stole P. Horova v jeho múzeu v Bánovciach nad Ondavou.

Poznámka č. 2: Fera Demetra oblieka Peter Kalmus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu