SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Umelec, ktorý vybočuje z radu

V novom Hore bez vám úplne bez úvodu a záveru predstavíme tvorbu výtvarníka Štefana Balázsa.

Do 30. januára môžete vo výstavných priestoroch Slovenskej výtvarnej únie vidieť ranú figurálno-expresívnu tvorbu Štefana Balázsa z obdobia rokov 1985-1992. Výstava, ktorej kurátorom je Richard Gregor, má názov Expresia / Manierizmus / Histórie. Aktuálnej výstave predchádzali dve výstavy, taktiež v Bratislave. V Dome umenia ste od 3. decembra do 9. januára mohli vidieť výstavu Balázsovej geometrickej tvorby od roku 1998 až po súčasnosť s názvom Sémantické geometrie, ktorej kurátorom bol Jiří Valoch.

V tom istom čase prebiehala výstava The Nineties / Organics, ktorá v galérii Kressling predstavila jeho diela z 90-tych rokov minulého storočia. Pri príležitosti troch výstav bol vydaný autorský katalóg Štefana Balázsa, do ktorého prispeli textami: Jiří Valoch, Alena Vrbanová, Richard Gregor a Gabriela Garlatyová.

Štefan Balázs (1958, Podbrezová) študoval v rokoch 1979 - 1985 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 2000 - 2003 absolvoval doktorandské štúdium na VŠVU na Katedre maľby u prof. Rudolfa Sikoru. V roku 2005 habilitoval na docenta. Pôsobil na Katedre výtvarnej tvorby, Fakulte humanitných vied, Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, v rokoch 2004 - 2008 ako jej vedúci.

Od roku 2008 vedie Ateliér kresby na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici, od roku 2009 je prodekanom fakulty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu