SME
Sobota, 10. jún, 2023 | Meniny má Margaréta
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

V Medzibrode raz ročne bojkotujú televíziu

Pani, nikam nevolajte, nechcel som vás brutálne znásilniť. Vykradnem vás inokedy. Zasmejte sa s ochotníkmi z Medzibrodu a nehaňte ich.

Google vám po zadaní hesla „ochotnícke divadlo" objaví mnoho odkazov, ktoré napovedia, že má u nás hlbokú tradíciu. To divadlo, nie Google.

Začiatky medzibrodského divadelníctva siahajú až do roku 1912, a je to popri haruli (miestna špecialita - zemiaková placka) jedna z vecí, ktorou sa táto obec v okrese Banská Bystrica preslávila.

1.jpg

Medzibroďania sú na celoslovenské úspechy svojich divadelníkov vážne hrdí a na predstavenia chodia vo veľkom. Hra, ktorú sme videli my, sa volá S tvojou dcérou nikdy!, a šlo o tretie vypredané predstavenie.

Premiéra je vždy 25. decembra. Už takmer 100 rokov. S výnimkou obdobia vojny súbor tento zvyk nikdy neporušil. Ani dnes, v časoch iných mediálnych lákadiel, nie je problém vypredať sálu, skôr naopak - ľudia zvyknú stáť aj po stranách hľadiska. Divadlo totiž zohráva v živote dediny viaceré funkcie: sociálnu (spolupráca ľudí z rôznych spoločenských vrstiev), relaxačnú, výchovnú, vzdelávaciu a tiež terapeutickú.

4.jpg

Ochotnícke (amatérske) divadlo vzniklo za účelom stretávania sa ľudí, rozvíjania ich vzájomnej komunikácie, spoločného trávenia voľného času, až sa stretnutia stali pravidelnými a vytvorili tradíciu. Toľko internet. Faktom však je, že v Medzibrode je tradícia taká silná, že popri jednej divadelnej skupine, kde hrávajú herci všetkých vekových kategórií, sa rozhodli pre vlastnú dráhu aj miestni mladí a vytvorili skupinu s názvom MedziBRODway, ktorá sa venuje avantgardnejším divadelným polohám. Existuje tu aj detská divadelná liaheň ŠiRáčik.

Na jednu dedinu viac ako dosť, nie? Nehaňte ju.

5.jpg

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu