Nehaňte ľud môj
Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.
Pani, nikam nevolajte, nechcel som vás brutálne znásilniť. Vykradnem vás inokedy. Zasmejte sa s ochotníkmi z Medzibrodu a nehaňte ich.
Google vám po zadaní hesla „ochotnícke divadlo" objaví mnoho odkazov, ktoré napovedia, že má u nás hlbokú tradíciu. To divadlo, nie Google.
Začiatky medzibrodského divadelníctva siahajú až do roku 1912, a je to popri haruli (miestna špecialita - zemiaková placka) jedna z vecí, ktorou sa táto obec v okrese Banská Bystrica preslávila.
Medzibroďania sú na celoslovenské úspechy svojich divadelníkov vážne hrdí a na predstavenia chodia vo veľkom. Hra, ktorú sme videli my, sa volá S tvojou dcérou nikdy!, a šlo o tretie vypredané predstavenie.
Premiéra je vždy 25. decembra. Už takmer 100 rokov. S výnimkou obdobia vojny súbor tento zvyk nikdy neporušil. Ani dnes, v časoch iných mediálnych lákadiel, nie je problém vypredať sálu, skôr naopak - ľudia zvyknú stáť aj po stranách hľadiska. Divadlo totiž zohráva v živote dediny viaceré funkcie: sociálnu (spolupráca ľudí z rôznych spoločenských vrstiev), relaxačnú, výchovnú, vzdelávaciu a tiež terapeutickú.
Ochotnícke (amatérske) divadlo vzniklo za účelom stretávania sa ľudí, rozvíjania ich vzájomnej komunikácie, spoločného trávenia voľného času, až sa stretnutia stali pravidelnými a vytvorili tradíciu. Toľko internet. Faktom však je, že v Medzibrode je tradícia taká silná, že popri jednej divadelnej skupine, kde hrávajú herci všetkých vekových kategórií, sa rozhodli pre vlastnú dráhu aj miestni mladí a vytvorili skupinu s názvom MedziBRODway, ktorá sa venuje avantgardnejším divadelným polohám. Existuje tu aj detská divadelná liaheň ŠiRáčik.
Na jednu dedinu viac ako dosť, nie? Nehaňte ju.