SME

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Načítavam video...

Ako znie slovenská hymna po maďarsky

Slovenská hymna spievaná po maďarsky, cunami vo vani, či sopka z hrachovej kaše. To všetko a oveľa viac môžete vidieť a počuť v novom Hore bez.

Tvorcovia relácie Hore bez po dlhšom čase zavítali opäť do Košíc, aby skontrolovali, ako kultúrne rozkvitá metropola Východu, ktorá bude v roku 2013 spolu s Marseille Európskym hlavným mestom kultúry. V Kasárňach - Kulturparku, vo výstavnom priestore galérie Make Up, sme našli výstavu Kassapoint v kurátorskej koncepcii Zuzany Štefkovej a Tamary Moyzes.

Bol to vlastne voľný remix medzinárodnej výstavy politického umenia Czechpoint, ktorá medzi rokmi 2006-07 cestovala pod rôznymi názvami medzi Prahou, Poznaňou, Budapešťou, Dunaújvárosom a Žilinou. Umelcom, ktorí účinkovali na pôvodnej výstave, adresovali kurátorky tento krát otázku, či sú aspoň z 1/4 Maďari. Výsledky tejto „ankety" boli v Košiciach prezentované vo forme tlačí na fóliách. Okrem toho si tu návštevníci z akejsi tribúny mohli spolu s kurátorkami zaspievať slovenskú hymnu po maďarsky. Očakávali sme ostrejšiu, kontroverznejšiu výstavu so zaujímavými dielami, ponúkaný výsledok však podľa nás vyznel prinajmenšom rozpačito...

Umelci, ktorých e-mailovú komunikáciu s kurátorkami ste mohli vidieť na výstave: Michael Bielicky, Radovan Čerevka, David Černý, Jiří David, Effi & Amir, Harun Farocki, Viktor Frešo, Guma Guar, Hagar Goren, Albert Heta, Tibor Horváth, Mário Chromý, Enrique Jezik, Krištof Kintera, Miklos Mecs, Avi Mograbi, Michal Moravčík, Podebal, Csaba Nemes, Rudolf Pacsika, State of Sabotage, Avdey Ter-Oganian, Jan Tichý, Richard Wiesner, Shlomi Yaffe, Martin Zet a ďalší.

Druhá výstava, ktorú sme navštívili, nesie názov Home Woodoo Crisis. V priestoroch Východoslovenskej galérie ju spáchal Radovan Čerevka spolu s kurátorom Petrom Tajkovom. Do 30. januára tu môžete aj vy zažiť cunami vo vani, práčku „zemetrasku", sopku z hrachovej kaše, alebo môžete odletieť na afganskom koberci na výlet do mýtického pohoria Tora Bora. Absolvent košickej Fakulty umení Technickej univerzity Radova Čerevka (1980) tu zaujímavým spôsobom nadväzuje na svoj doktorandský výskum sprostredkovanosti mediálnej informácie, ktorej výstupmi sú trojrozmerné modely vyrobené podľa agentúrnych správ. Čerevka vytvoril akýsi envirnoment, v ktorom metaforicky prepája naše malé domáce katastrofy (napr. pretečená vaňa, vykypená polievka, či rozbitá práčka) so svetovými prírodnými katastrofami. Demonštruje proces, akým sa tieto tragické udalosti relativizujú prostredníctvom médií, ktoré už sami o sebe dokážu v rámci krátkeho času plynule prechádzať z mikrosveta našich obývačiek do makrosveta globálnych hrozieb. Škoda len, že autor nevenoval väčší dôraz na technické prevedenie výstavy...

Autor: Omar Mirza, Peter Drmlík

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu