SME
Piatok, 14. máj, 2021 | Meniny má BonifácKrížovkyKrížovky
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Čím som starší, tým viac mi chutí robiť

90-ročný Ján Kokoška vystružliká z dreva nielen kompletný betlehem, ale aj všetko ostatné. Nádherná slovenčina a zlaté ručičky. Nehaňte ho.

90-ročný Ján Kokoška zo Zázrivej s natáčaním najskôr nesúhlasil. Po susede odkázal, že na to nemá vhodný priestor (rozumej dom), a čo vraj budeme takého starého snímať.

Riskli sme to a s malou dušičkou sa vybrali na zasnežené lazy zvané Kozinská. Starého majstra sa nám nakoniec podarilo vyprovokovať, a tak nám ukázal, ako pracuje.

4.jpg

S drevom sa začal zabávať v časoch, keď bačoval. Vystružlikal zopár píšťaliek, ale keďže nie je muzikant, nechal to tak a sústredil sa skôr na výrobu úžitkových predmetov - črpákov s figurálnym motívom a foriem na syr.

Neskôr sa už vôbec neobmedzoval - vyrábal drevené obrazy s motívmi lesa a oravskej krajiny, podložky pod parohy, či šachové figúrky.

5.jpg

Hovorí, že životný sen - byť profesionálnym rezbárom - sa mu nesplnil. Myslí tým fakt, že nemá diplom z rezbárskej školy. Nechápeme, lebo jeho práca ukazuje, že ho nepotrebuje.

Tomuto krásnemu remeslu sa vyučil sám, nemal žiadneho učiteľa. Sám tvrdí, že čím je starší, tým viac ho vyrezávanie baví.

6.jpg

„Ruky sa mi trasú, iba keď dávam peniaze. Keď dostávam, už sa mi netrasú," smeje sa, keď na stole rozkladá Betlehem so všetkými postavičkami a zvieratami.

Chcete vidieť každý detail na tom, čo vyrobí? Pozrite si video a nehaňte ho. Majstra, ktorého v ňom uvidíte, už vôbec nie.

8.jpg

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá