SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Sú súťaže v umení relevantnými ukazovateľmi kvality?

Ak chcete vidieť, ako dopadla súťaž Maľba 2010 a zaujíma vás, ako podľa SNG vyzerá súčasná slovenská mladá maľba, tak si pozrite posledné tohtoročné Hore bez.

V Slovenskej národnej galérii si do 31. januára 2011 môžete pozrieť dve výstavy zamerané na súčasnú slovenskú maľbu.

Prvou z nich je výstava finalistov piateho ročníka súťaže Maľba, ktorú organizuje Nadácia VÚB. Do súťaže pre umelcov do 35 rokov sa tento rok prihlásilo 87 umelcov, z ktorých 20 nominovala do finále medzinárodná porota v zložení: Francesca Pola (výtvarná teoretička a kurátorka - Taliansko), Peter Pakesch (kurátor, galerista, výtvarný teoretik a pedagóg - Rakúsko), Stanislav Diviš (maliar a pedagóg - Česká republika), Karol Weisslechner (výtvarník a pedagóg - Slovensko) a Lucia Gregorová-Stachová (kurátorka a historička umenia - Slovensko). Víťazom súťaže Maľba 2010 sa stal Juraj Kollár s dielom Ulica, ktorý si odniesol 10 000 Eur. Druhé miesto (6 500 Eur) obsadila Jarmila Džuppová s dielom Poskladaný labuťový kolotoč a tretie miesto (3 500 Eur) patrí Michalovi Bôrikovi s dielom Východ. Čestné uznanie bolo udelené Juliane Mrvovej. Kurátorkou výstavnej prehliadky finalistov je Alexandra Kusá, riaditeľka SNG. Výhercom srdečne gratulujeme!

Zoznam finalistov tohto ročníka: Andrea Bartošová, Lukáš Betinský, Michal Bôrik, Michal Czinege, Jarmila Džuppová, Ľudmila Hrachovinová, Paula Chrenková, Rudolf Janák, Juraj Kollár, Marcel Mališ, Erika Miklóšová, Jarmila Mitríková, Dušan Mravec, Juliana Mrvová, Rastislav Sedlačík, Erik Šille, Lucia Tallová, Ján Triaška, Ján Vasilko, Ivona Žirková.

V priestoroch SNG paralelne prebieha výstava Maľba po maľbe, ktorej partnerom je opäť Nadácia VÚB a kurátorkou Alexandra Kusá. Na výstave spolupracovala Lucia Gregorová-Stachová. Podľa tlačovej správy výstava „prezentuje výber diel aktuálnych výtvarných prístupov autorov a autoriek a možno ju vnímať ako generačnú výpoveď o maľbe, spôsoboch maľovania i o ‚maliarskosti' súčasnej maľby... Na jednej strane teda predstavujeme výsledky a prácu maliarov a maliarok, na strane druhej sme chceli vystihnúť panorámu súčasnej scény, takpovediac nazrieť do všetkých kútov a ukázať ako a kto to maľuje... Vybrali sme tých, pre ktorých je maľba vždy prostriedkom ich umeleckého vyjadrenia, je ich vôľou a voľbou maľovať." Na to, či sa tieto slová podarilo autorkám výstavy naplniť, si snáď už každý vytvorí vlastný názor...

Tu je ešte abecedný zoznam umelcov zastúpených na výstave Maľba po maľbe: Andrea Bartošová, Robert Bielik, Erik Binder, Marko Blažo, Michal Czinege, Lucia Dovičáková, Jarmila Džuppová, Martin Gerboc, Bohdan Hostiňák, Ľudmila Hrachovinová, Paula Chrenková, Juraj Kollár, Denisa Lehocká, Marcel Mališ, Pavol Megyesi, Monika Mikyšková, Juliana Mrvová, Dorota Sadovská, Rastislav Sedlačík, Martin Sedlák, Boris Sirka, Erik Šille, Veronika Šramatyová, Ján Triaška, umelá skupina Debili, Emöke Vargová, Ján Vasilko.

Ako ste si iste všimli, tento diel je najdlhší v našej histórii. Dôvody sú dva: snažili sme sa udržať našu tradičnú cenzúru rozhovorov pod úrovňou 10%, a keďže si dávame kratšiu pauzu, chceli sme, aby ste mali čo pozerať počas dlhých sviatočných večerov. Prajeme vám krásne Vianoce a ŠNR! Vidíme sa opäť v januári.

Ospravedlnenie: Ospravedlňujeme sa Lucke Dovičákovej, že jej škriatok zožral „C" z mena v titulku vo videu.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Umenie hore bez

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá