SME
Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Aký je Váš názor na feminizmus?

Ako sa prejavuje feminizmus v tvorbe súčasných českých a slovenských umelkýň? A je ho tam vôbec treba hľadať? Dozviete sa v novom Hore bez, ktorému Mikuláš nadelil extra dlhú minutáž.

V Nitrianskej galérii prebieha až do 20. februára budúceho roku výstava s názvom Inter-view, na ktorú kurátorka Barbora Geržová vybrala diela dvadsiatky českých a slovenských výtvarníčok, ktoré reflektujú témy, akými sú telo, telesnosť, identita, vzťahy, rodina, deti, či práca s pamäťou. Keď sa realizuje výstava autoriek, ktoré pracujú s podobnými témami, väčšinou sa automaticky predpokladá, že pôjde o projekt spojený s feminizmom. Kurátorka položila vystavujúcim autorkám niekoľko otázok, v ktorých zisťovala, či to tak naozaj musí byť. My sme tie otázky naopak položili kurátorke, no zaujímal nás samozrejme aj názor umelkýň.

Na výstave vystavujú: Gabika Binderová (SK), Veronika Bromová (CZ), Milena Dopitová (CZ), Lucia Dovičáková (SK), Katarína Ďuricová (SK), Jana Farmanová (SK), Pavlína Fichta Čierna (SK), Eva Filová (SK), Mira Gáberová (SK), Tatiana Grófová (SK), Zdena Kolečková (CZ), Petra Malá (CZ), Monika Mikyšková (SK), Ildikó Pálová (SK), Dorota Sadovská (SK), Pavla Sceranková (SK), Lucia Tallová (SK), Michaela Thelenová (CZ), Emöke Vargová (SK) a Vlasta Žáková (SK).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu