SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Zberači umenia sú zároveň jeho lovcami

V novom Hore bez uvidíte, že umenie sa dá zbierať aj s vkusom a systematickosťou a že aj na Slovensku máme zberateľov, ktorí nenakupujú iba ľúbezné obrázky do obývačky.

V Galérii Cypriána Majerníka si môžete do 18. decembra pozrieť výstavu Rodinná zbierka 1930 - 2010, na ktorú kurátor Richard Gregor vybral najlepšie kúsky zo súkromnej zbierky Martina Barta, bývalého viceguvernéra Národnej banky, ktorý patrí už do tretej generácie rodiny zberateľov umenia.

Na výstave sa nachádza množstvo malieb a objektov, ktoré by mohli byť pokojne vystavené aj ako súčasť trvalej expozície verejnej galérie, keďže to nie sú len okrasné obrázky do obývačky, ale často neo-avantgardné a miestami až extravagantnejšie polohy slovenského výtvarného umenia 20. storočia. Vidieť tu môžete diela autorov ako Imro Weiner - Kráľ, Vincent Hložník, Andrej Barčík, Julián Filo, Ivan Štěpán, Jozef Srna, Juraj Meliš, Stano Filko, Rudolf Fila, Rudolf Sikora, Vladimír Kordoš, Štefan Belohradský, Milan Adamčiak, Miloš Boďa, Svetozár Ilavský, Marián Meško, Anton Čierny, Juraj Kollár, Jozef Srna ml., či Juraj Puchovský.

A keď sme sa už do Galérie Cypriána Majerníka terigali, zostali sme aj na prezentáciu publikácie Galéria Cypriána Majerníka 1957 - 2000, ktorú napísala teoretička umenia Katarína Müllerová.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Umenie hore bez

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá