SME
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška
Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj

Nehaňte ľud môj je relácia o slovenskom folklóre. Pripravujú ju Mišo Veselský a Martin Kleibl. Verejnoprávne informácie a hodnotný bulvár v jednom.

Načítavam video...

Dnešné drevenice? Odborník by krútil hlavou

Dnešné materiály sa na drevo nechytajú, tvrdí František Lajčin, tesár z Habovky. Nehaňte ho preto, že chce bývať vo vlastnoručne postavenom domčeku.

František Lajčin z Habovky sa vo svojom remesle vyzná. Pre väčšinu ľudí je drevenica symbolom romantiky, ale tento 83 ročný čulý pán sa o starých domoch vyjadruje skôr cez čísla a technické parametre. Je totiž tesár, ale ovláda aj ostatné remeslá, ktoré musí našinec vedieť, ak chce bývať vo vlastnoručne postavenom domčeku.

Aj preto ho zavolali, keď koncom 60-tych rokov vznikalo Múzeum oravskej dediny v Zuberci. Väčšina dreveníc v tomto skanzene bola odkúpená od pôvodných majiteľov, rozobraná, prevezená a nanovo poskladaná v múzeu. Ďalšie domy boli vybudované ako kópie pôvodných stavieb. Pán Lajčin bol pri tom.

On sám v býval v drevenici dlhé roky. Jeho rodný dom bol postavený v roku 1903 a búrali ho o 63 rokov neskôr. Nemuseli, zo tridsať rokov by ešte vydržal. Jednoducho prišla éra "múrov". Moderné penzióny a reštaurácie v "štýle drevenica" mu príliš nevoňajú, vraj sú príliš "vyčačkané".

Chcete vedieť aj to, ako často sa v krčme bil? Pozrite si video.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

TOP videá

SkryťZatvoriť reklamu