SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Únik z neznesiteľnej všednosti bytia

Ako uniknúť z našej neznesiteľne všednej existencie? Kapsulou skonštruovanou na základe Fibonacciho postupnosti, alebo cez umývadlo? Poradíme v novom Hore bez.

Galéria SODA na Konventnej ulici v Bratislave pripomína malý, útulný byt. Výtvarník Stano Masár sa ju rozhodol zariadiť všednými predmetmi nášho každodenného života; nájdeme tu umývadlo, radiátor, poličku a na nej pohár s vodou, nástenné hodiny, či ventilátor. Tieto objekty však akoby rezignovali na svoju funkčnosť a rozhodli sa zmeniť ich všedný život. A nebol by to Stano Masár, kebyže nás, divákov, neprenesie do úplne inej, humornej reality. Výstavu Neznesiteľná všednosť bytia si môžete pozrieť do 3. decembra.

Galéria 23 Percent v Záhorskej Bystrici sa nachádza v rodinnom dome výtvarníčky Petry Ševčíkovej. Do 2. decembra si tu môžete pozrieť výstavu dvoch šiestakov z VŠVU, Martina Rusinu a Juraja Tomana, so záhadným názvom Predpoklad, únik, čas (Fí). Študent sochy u Jána Hoffstädtera Martin Rusina vo svojej tvorbe pracuje s matematickými princípmi ako Fibonacciho postupnosť, zlatý rez či prvočíslený rad. Od nich odvodzuje tvary svojich diel, kde kombinuje high-tech prístupy s prírodnými materiálmi a subjektívnymi témami.

Študent z ateliéru Klaudie Kosziby Juraj Toman k svojim maľbám pristupuje intuitívne, zameriava sa na priestor a tekutosť času, pričom cestu k myšlienkových predpokladom a únikom necháva otvorenú.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Umenie hore bez

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá