SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Je Slovensko kolóniou zahraničného kapitálu?

Aké miery má mať tradičná európska parenica? Je Stredná Európa kolóniou Západu? A čo sa stane, ak umelec premaľuje vlastné obrazy múdrymi výrokmi teoretikov? Uvidíte v Hore bez.

Drang nach Osten je názov výstavy, ktorá je nainštalovaná v bratislavskej Galérii HIT do 20. decembra. Projekt, ktorého kurátorom je Ivan Jurica, skúma prostredníctvom umenia témy kolonializmu a post-kolonializmu v stredoeurópskom kontexte, pokúša sa o pohľad na históriu a súčasnosť tohto regiónu a analyzuje vizuálnu reprezentáciu ekonomických, spoločenských a sociálnych zmien v spoločnosti. Súčasťou projektu je žurnál s teoretickými textami, malé sympózium (ktoré sa uskutoční 25.11.) a spoločný workshop študentov Post-Conceptual Art Practices u prof. Mariny Gržinić z Akadémie výtvarných umení vo Viedni a Ateliéru doc. Ilony Németh z VŠVU v Bratislave. Na výstave môžete vidieť projekty a diela týchto výtvarníkov a umeleckých kolektívov: Remapping Mozart, Check Instead: the Colonial Matrix of Power!, Lina Dokuzović, Marina Gržinić/Aina Šmid, Muzaffer Hasaltay, IRWIN, Ivan Jurica, Marcel Mališ, Michal Moravčík, Joanne Richardson/David Rych, Jaro Varga.

V Nitrianskej galérii si môžete až do 15. januára budúceho roku pozrieť najnovšie obrazy a jednu video-inštaláciu Jána Triašku, výtvarníka pôvodom zo Srbska. Výstava s názvom I don't like, ktorej kurátorkou je Zuzana Duchová, prináša sebaironizujúci pohľad na súčasnú maľbu. Abstraktným plátnam dominujú rozmerné texty, ktoré sú preložené do univerzálneho jazyka súčasného umenia - jednoduchej, niekedy až kostrbatej angličtiny, čím ešte viac zdôrazňujú banalitu niektorých diskusií o umení. Autor tu spracoval negatívne estetické či formálne hodnotiace výroky a subjektívne kritiky na adresu svojich obrazov zozbierané od slovenských teoretikov umenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Umenie hore bez

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá