SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Koľko umenia sa zmestí do panelákového bytu?

Tri v podstate retrospektívne výstavy troch v podstate stále perspektívnych pánov umelcov uvidíte v podstatne novom Hore bez.

Peter Kalmus: Dielo; Ladislav Čarný: Súvislosti a rozpory. Inštalácie, objekty, obrazy; Otis Laubert: Zvláštny výber. Výstava bez občerstvenia, to sú tri výstavy, ktoré môžete zhliadnuť v bratislavskom Dome umenia do 26. septembra.

Napriek tomu, že sú to už známi a etablovaní páni umelci, stále majú čím prekvapiť a čo povedať.

Názov výstavy Petra Kalmusa zaváňa iróniou, keďže tu prezentuje iba desatinu svojej tvorby a vonkoncom tu nenájdete len jedno dielo, ale priam nespočítateľné množstvo diel, predmetov, objektov a inštalácií sršiacich vtipom, ale aj silným politickým a spoločensko-kritickým podtónom.

Ladislav Čarný pracuje metódou, v ktorej svoje staršie i nové diela dáva do nových súvislostí i rozporov, čím vytvára ďalšie a ďalšie významové roviny, a spolu s vizuálnou atraktívnosťou a interaktivitou ponúka divákom priestor na zamyslenie sa.

Občerstvenie na vernisáži Otisa Lauberta síce chýbalo, no jeho diela zaručene občerstvia a osviežia, rozosmejú i pohladia dušu a myseľ každého diváka. Pri tom množstve diel a skvelých nápadov sa však môže stať, že odídete z výstavy trochu prejedení.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Umenie hore bez

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá