SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky

Básnici

Do slovenskej poézie vstúpili na prelome tisícročí. Svoje verše prinášajú v autorskom čítaní. Mladú generáciu básnikov predstavujú renomovaní kritici v seriáli TV SME.

Poetka presných obrazov

Nóra Ružičková vstúpila do slovenskej poézie na konci 90. rokov svojskou poetikou odstupu a odosobnenosti. Výrazne tak ovplyvnila najmä ženskú lyriku. V seriáli TV SME Básnici recituje zo zbierky Parcelácia vzduchu.


verejný park

kotúľajú sa slová ako kvapky vody po namastenom perí

strácam sa v splývavej koži cudzinca. nadbytok

z ktorého napoludnie vztyčujem jagavý šiator

vyháňam prašivú burinu na zahmlený breh reči

míňam sa s dneškom, náhodným okoloidúcim

na periférii včerajška. vlečiem sa do verejného parku

kde: nenadväzujem kontakty, nezapúšťam korene

nerozvíjam načaté, nenechávam sa kŕmiť

neďakujem, nezdravím, len ticho neprerývane

dýcham, takže sa nedá s určitosťou povedať

ku ktorému z mnohých druhov vlastne prináležím

(zo zbierky Parcelácia vzduchu)

ruzickova-120x90.jpg

Nóra Ružičková
Nóra Ružičková (1977) je poetka a výtvarníčka. Vyštudovala maľbu a grafiku na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Vo svojej výtvarnej tvorbe sa v poslednom období venuje predovšetkým videoumeniu a tvorbe textových animácií. Žije v Bratislave.
Doposiaľ publikovala štyri básnické zbierky: Mikronauti (Drewo a srd, 1998), Osnova a útok (Drewo a srd, 2000), Beztvárie (Vlastným nákladom, 2004) a Parcelácia vzduchu (Modrý Peter, 2007). Knižne vyšiel aj jej preklad básnickej zbierky Uchvátené odstupy (Ars Poetica, 2008) nemeckej autorky Moniky Rinck.

Básnický dotazník

Ktorý básnik/poetka vás najviac ovplyvnil?
"Neviem, ktorá/ktorý najviac. Nemám pocit, že by som mala jeden dominantný vzor (kritici si pravdaže môžu myslieť niečo iné), skôr sa mi zdá, že tých vplyvov bolo/je viacero a nie sú výlučne len z oblasti literatúry. Keďže však je žiadúce, aby som jedno meno z oblasti poézie zmienila, tak, možno trochu prekvapujúco, poviem – Emily Dickinson."

Čím vás jeho/jej poézia oslovila?
"Nie je to len o poézii, ale aj o okolnostiach jej vzniku, o jej autorke a histórii ženského písania vôbec. To, čo ma na jej poézii oslovilo a oslovuje, je jej vášnivosť a zároveň disciplinovanosť. Na autorke obdivujem sebavedomie a uvzatosť, s akou dokázala tvoriť vlastný suverénny jazyk, svojbytný svet, seba samu... v izolácii a v podmienkach, ktoré ženskej tvorivosti nepriali."

Píšete radšej vo voľnom alebo viazanom verši?
"Píšem výlučne voľným veršom, nikdy ma nelákalo rýmovať a, úprimne povedané, asi by som to ani nedokázala. Ale zvuková zložka básní je pre mňa dôležitá, hoci nie prvoradá, a v mnohých textoch využívam aliterácie a asonancie, t. j. nedokonalé rýmy."

Čo je poznávacím znakom dobrej básne?
"Netuším, a láka ma povedať, že žiadne také konštantné poznávacie znaky ani nie sú. Najskôr je hodnota/hodnotenie poézie niečím, k čomu sa dospieva na základe určitého spoločenského konsenzu, tak ako je to aj v mnohých iných prípadoch. Takže v tomto zmysle by sa dalo hovoriť skôr o tom, čo je a čo nie je za dobrú báseň pokladané v rámci určitej skupiny čitateľov. Pre mňa osobne je dôležité, aby ma v básni niečo zasiahlo, znepokojilo, aby sa tam objavilo niečo, s čím si len tak jednoducho neviem poradiť. Niečo na spôsob Barthesovho punctum."

Prečo ste začali písať?
"Pokiaľ si dobre spomínam – chcela, potrebovala som spracovať silný impulz, ktorý som pocítila pri čítaní básní iných autorov. Začalo sa to skrátka na princípe zrkadlenia."

Pamätáte si na svoju prvú báseň?
"Nepamätám. Až tak cca. desiatu, tú mám dokonca aj odloženú, ale necítim potrebu ju zverejňovať."

Čo práve čítate?
"Pavlin príbeh (Aspekt, 2005) od Pavly Cebocli s výborným doslovom Jany Juráňovej. Je to autobiografické rozprávanie, ktoré zachytáva detstvo a časť mladosti autorky, ktorá napísala a publikovala len túto jedinú knihu. Zaujímavé a dojímavé čítanie. Nepúšťam sa do podrobnejšieho popisovania, lebo viac si možno prečítať na webe Aspektu."

Pripravujete novú zbierku?
"Nová zbierka Pobrežný výskum by mala vyjsť čo nevidieť vo vydavateľstve Ars Poetica."

Profil Nóry Ružičkovej

Vybrané básne


Z diela:

mikronauti-120x90.jpgMikronauti

osnovaautok-120x90.jpgOsnova a útok

parcelacia-120x90.jpgParcelácia vzduchu

Z prekladov:

uchvatene_odstupy-120x90.jpgUchvátené odstupy (Monika Rinck)

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá