SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Kulichov Svätopluk má prvú anti-cenu

Hore bez je po letnej prestávke späť s nádielkou horúceho materiálu o umení vo verejnom priestore.

Výstava Priestor / Prostor Z(i)lin(a), ktorá sa zaoberala umeleckými intervenciami do verejného priestoru, predstavila v Krajské galerii výtvarného umění v Zlíne a Považskej galérii umenia v Žiline diela desiatky českých a slovenských autorov. Výstava nadväzovala na sympoziálne trienále Prostor Zlín, v rámci ktorého v 90-tych rokoch vznikali sochárske realizácie natrvalo umiestnené v mestskom prostredí. Kurátori Mira Sikorová (SK) a Martin Fišr (CZ) vybrali diela spadajúce pod public art, ktoré rôznymi spôsobmi zasahovali do verejného priestoru, resp. v ňom boli realizované za posledných 5 rokov. Boli to diela, ktoré sa zaoberali sociologickými a spoločensko-politickými aspektmi verejného priestoru, poukazovali na paradoxy aktuálneho urbanizmu, alebo vznikli s očakávaním interakcie s divákom.

Sympózia a výstavy sa zúčastnili, z Čiech: Eva Jiřička, Pavel Sterec, Daniela Baráčková, Jan Haubelt a Jan Pfeiffer, a zo Slovenska: Ilona Németh, Matej Vakula, Michal Hudák, Jaroslav Varga, Jaroslav Kyša, Alžbeta Lišková, Nina Šošková a Marek Galbavý.

V Zlíne výstava vyvrcholí akciou Září Zlín, v rámci ktorej 8. a 10. septembra v továrenskom areáli uvidíte elektroakustickú performanciu, inštaláciu v industriálnom priestore, veľkoplošnú projekciu a rôzne ďalšie audiovizuálne projekty.

Jedným z projektov prezentovaných v Žiline bola performancia Mateja Vakulu, na ktorej komisia zložená z odborníkov udelila Cenu a Anti-cenu za umelecké dielo (v)o verejnom priestore. Cenu za najlepšie dielo získal maďarský výtvarník István Csákány za monumentálnu sochu Monument pre monument (2008), ktorá sa čnie nad kultúrnym centrom Stanica Žilina-Záriečie. Je to muž v rifliach a oranžovom saku na vysokom pylóne starého a nefunkčného osvetlenia, držiaci v rukách solárny panel, ktorým na seba v noci svieti. Anti-cenu Bronzová mätež získal Svätopluk od Jána Kulicha. Výhercom gratulujeme!

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Umenie hore bez

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá