SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Chválov test

Rasťo Chvála a jeho kolegovia testujú krásne autá. Zážitok je viac ako len suché informácie.

Radical odhaľuje čaro nízkej hmotnosti

Radical SR3 nemá imidž ani cenu ako Porsche, pritom na okruhu dokáže poraziť aj Ferarri. Stačí mu motor z motocykla, polovičný výkon, ale tiež polovičná hmotnosť.

SZOMBATHELY, PANNONIARING. Dvojsedadlový špeciál Radical SR3, ktorý možno pripodobniť k zakrytému formulovému monopostu, vychádza z boxov maďarského okruhu Pannoniaring na trať. Z úzkeho sedadla spolujazdca chceme spoznať okruh aj špeciálne športové auto Radical. Zbyněk Passer, minuloročný majster Českej republiky v národnej formule NF1400, po výjazde z „pit lane" stlačí plyn na podlahu. Radical SR3 s hmotnosťou 510 kilogramov vystrelí vpred dych vyrážajúcim zrýchlením.
Oveľa väčšie prekvapenie prežívame pri brzdení. Sotva meter vysoké okrídlené auto pritláča k zemi aerodynamický tlak, ktorý umožňuje brzdiť krátko a blízko pred zákrutou. Kým s výkonným športovým autom by ste už dávno brzdili, Radical SR3 ide stále na plný plyn.
Sotva 50 metrov pred zákrutou krátko zabrzdí a väčšou rýchlosťou než sme čakali opisuje oblúk ideálnej stopy. Teraz na vlastnej koži cítime, čo je to bočné zrýchlenie blížiace sa k trom G. Krčná chrbtica bežného vodiča sotva vládze udržať hlavu s prilbou. Našťastie prichádza ľavá zákruta a môžeme si oprieť prilbu o rám monopostu.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Chválov test

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá