SME
Sobota, 31. júl, 2021 | Meniny má IgnácKrížovkyKrížovky

Nápad sa ráta

Krátke videofilmy Neziskovej organizácie Voices o rozličných nápadoch a projektoch, ktoré zľahčujú a spríjemňujú život druhým.

Nápad sa ráta: Ako sa cvičia vodiace psy

Vodiaci pes je pre nevidiacich a slabozrakých náhradou vidiaceho sprievodcu. Takýto pes musí zvládnuť náročný tréning. Pozrite sa do výcvikovej školy v dokumente Voices.

Výcviková škola pre vodiacich psov funguje ako jedno z oddelení Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Cieľom Výcvikovej školy pre vodiacich psov je pomoc zrakovo postihnutým ľuďom pri integrácii, prostredníctvom špeciálne vycvičeného psa na vodenie - Vodiaceho psa.

Výcviková škola pre vodiacich psov Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) realizuje kompletný tyflologický servis (tyflológia - veda zaoberajúca sa zrakovo postihnutými a ich uplatnením v spoločnosti) pre klientov na celom území Slovenskej republiky.

Zároveň realizuje od roku 2008 kompletný program pre vodiacich psov, ktorý obsahuje okrem doterajšej výchovy a výcviku už aj chýbajúci chov.

Samostatný a bezpečný pohyb prostredníctvom vodiaceho psa, v porovnaní s chôdzou pomocou bielej palice, oslobodzuje zrakovo postihnutého od psychického napätia, dodáva mu pocit istoty, sebadôvery a poskytuje nezávislosť od vidiacich sprievodcov.

Výchova a výcvik sa realizuje formou rodinného modelu, čo znamená, že zvieratá vo výchove aj vo výcviku, sú umiestnené v rodinách vychovávateľov a cvičiteľov. Výcvik vodiacich psov sa realizuje podľa medzinárodných štandardov platných pre členov Medzinárodnej federácie pre výcvik vodiacich psov so sídlom vo Veľkej Británii.

Výcviková škola pre vodiacich psov je jej plnoprávnym členom od roku 2000.

Viac informácií nájdete na stránkach Výcvikovej školy pre vodiacich psov.

Film vyrobila Nezisková organizácia Voices, ktorá ho 21. októbra 2010 premietne na verejnom multižánrovom podujatí Voices Live 17.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá