SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Nápad sa ráta

Krátke videofilmy Neziskovej organizácie Voices o rozličných nápadoch a projektoch, ktoré zľahčujú a spríjemňujú život druhým.

Nápad sa ráta: Ochranári z BROZu si prenajali ostrov

Sú mladí, sú akční a záleží im na prírode. Do lesov vrátili stovky stromov či zvierat. Aby pomohli ohrozenému ostrovu, neváhali si ho prenajať.

Ochranári zo združenia BROZ sa nepýtajú, čo môže príroda urobiť pre nich.

Bratislavské regionálne ochranárske združenie BROZ vníma ochranu prírody ako komplexnú činnosť a snaží sa o presadzovanie celospoločenského záujmu.

Medzi hlavné úlohy BROZ-u patrí ochrana lesov a mestskej zelene, obnova zničenej časti krajiny Podunajska, vyhlasovanie nových chránených území v dunajských luhoch, ochrana mokradí a biodiverzity, mapovanie vzácnych biotopov a lokalít ohrozených druhov rastlín a živočíchov, starostlivosť o chránené územia a hniezdiská ohrozených druhov vtákov.

Zároveň sa ochranári zameriavajú na prevenciu vzniku problémov - informovanosťou čo najširšej verejnosti a environmentálnou výchovou mládeže.

Ako sa dá zachrániť ostrov

Veľkolélsky ostrov sa nachádza 100 km od Bratislavy dolu po Dunaji v blízkosti obce Zlatná na Ostrove pri osade Veľký Lél. Takmer 3 km dlhý ostrov predstavuje pozoruhodnú ukážku zachovanej krajiny Podunajska a príklady vzájomného dlhodobého spolužitia človeka s prírodou a je jednou z posledných ukážok ako vyzerala okolitá príroda.

Od roku 2006 sa oň stará BROZ a zaviedlo tradičnú pastvu dobytka, ošetrilo vzácne hlavové vŕby, odstraňuje invázne druhy rastlín z prenajatých obecných pozemkov, vyčistilo ostrov od odpadu, skultúrnilo zanedbané plochy a vytvorilo nové pracovné miesta.

BROZ sa snaží výkupom a prenájmom pozemkov na ostrove zaručiť jeho trvalú ochranu pred civilizačným tlakom.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Nápad sa ráta

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá