SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Nápad sa ráta

Krátke videofilmy Neziskovej organizácie Voices o rozličných nápadoch a projektoch, ktoré zľahčujú a spríjemňujú život druhým.

Nápad sa ráta: Konvergencie servírujú hudobný stejk

Výnimočný slovenský violončelista Jozef Lupták už roky organizuje festival komornej hudby Konvergencie. Zaujímavý projekt prináša vážnu hudbu k poslucháčom po celom Slovensku. O jeho vzniku a význame sa počas príprav rozhovoril jeho zakladateľ.

Violončelista Jozef Lupták sa narodil 30. 12. 1969 v Bratislave a od svojich šiestich rokov začína hrávať na violončelo, klavír, gitaru a bicie. Po štúdiu na bratislavskom Konzervatóriu a Vysokej škole múzických umení pokračoval na londýnskej Kráľovskej akadémii pod odborným vedením Roberta Cohena.

Práve Robert Cohen na Jozefovi Luptákovi ocenil a vycibril jeho mimoriadne prirodzený entuziazmus a emocionálne silný interpretačný výraz vždy plný nových ideí v hudbe. Jozef Lupták sa venuje sólistickej i komornej hre, spolupracoval a hral s mnohými svetovými významnými umelcami a získal viacero domácich aj medzinárodných ocenení.

Jozef Lupták je zakladateľom a umeleckým riaditeľom festivalu Konvergencie. Ide o medzinárodný festival komornej hudby, ktorý minulý rok oslávil dekádu svojej existencie a dlhodobo sa zaraďuje medzi najinšpirujúcejšie projekty na domácej hudobnej scéne.

Aktuálny jedenásty ročník tohto prestížneho podujatia sa začal júnovými koncertmi vo viacerých slovenských mestách a bude pokračovať až po jesenné koncerty v Bratislave a Košiciach.

Konvergenciám sa podarilo vytvoriť si komunitu vynikajúcich domácich i zahraničných interpretov a široký rad nadšených poslucháčov, ktorí sa na festival pravidelne a radi vracajú.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá

Skryť Zatvoriť reklamu