SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Zahrajte si šach s Hitlerom

Chceli by ste dať Hitlerovi šach-mat? V poslednom Hore bez pre letnými prázdninami vám ukážeme, ako na to.

Ak počas potuliek letom svetom zablúdite do Prahy a budete sa chcieť osviežiť umením, zájdite na výstavu Po sametu, ktorú kurátorsky pripravili Sandra Baborovská a Karel Srp. Nová dlhodobá expozícia Galerie hlavního města Prahy v priestoroch Domu u Zlatého prstenu hľadá súvislosti ukryté v emocionálnej a kultúrnej pamäti človeka. V štrnástich častiach je návštevníkom prostredníctvom diel 65 výtvarníkov predstavené české vizuálne umenie prevažne posledných dvadsiatich rokov. Výstava nazerá na toto obdobie ako premenlivú štruktúru, potlačením chronologickej prezentácie a vzájomnou rytmizáciou generačne vzdialených umelcov vznikajú netušené paralely, čím sa otvára priestor pre nové výklady.

V pražskom centre súčasného umenia DOX môžete do 28. júna uvidieť hru kráľov netradičným pohľadom umelcov. Žiadna iná hra v dejinách nebola tak obsiahlo reflektovaná v umení a literatúre ako šach. Až do 19. storočia bol výhradne spoločenskou a intelektuálnou záležitosťou, ktorá neprináležala do oblasti športu. O tom svedčia rôzne podoby šachových súprav, ktoré verne sledovali historický vývoj umeleckých hnutí. Výstava Umění šachu predstavuje 15 šachových súprav, vyhotovených exkluzívne na zákazku výtvarníkmi zvučných mien: Maurizio Cattelan, Jake a Dinos Chapmanovci, Oliver Clegg, Tracey Emin, Tom Friedman, Paul Fryer, Damien Hirst, Barbara Kruger, Yayoi Kusama, Paul McCarthy, Alastair Mackie, Matthew Ronay, Tunga, Gavin Turk a Rachel Whiteread. Každá súprava je vyrobená osobitým spôsobom z najrôznejších materiálov ako drevo, sklo, porcelán, jantár či striebro. Výstava ukazuje, že šachy nestratili ani dnes na svojej schopnosti byť pútavým námetom pre súčasných umelcov.

Relácia Hore bez si dáva letnú prestávku. Dúfame, že po „uhorkovej sezóne" sa v septembri uvidíme opäť. Prajeme príjemné a slnečné leto.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Umenie hore bez

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá