SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Chválov test

Rasťo Chvála a jeho kolegovia testujú krásne autá. Zážitok je viac ako len suché informácie.

Skúšame Renault Megane R.S. v Zelenom pekle

Test športových Renaultov na legendárnom Nurburgringu potvrdil, že kone pod kapotou nerozhodujú vždy. Malé Clio RS dýcha na chrbát väčšiemu Meganu R.S., ktorý svoje kvality maskuje komfortom.

NÜRBURG, NORDSCHLEIFE. Po roku a pol vchádzame cez vstupnú závoru na najlepší okruh zo všetkých pretekárskych okruhov v Európe a možno aj na svete. Nordschleife, severná slučka okruhu Nürburgring dokáže v nezmenenej podobe nanovo fascinovať. Stačí vojsť bránou cez „Antoniusbuche“ a držať plný plyn až po hranicu prvého kilometra pri „Tiergarten“ a zrazu ste v inom svete, na inej planéte zvanej Nürburgring.

Malé nabrúsené Clio Sport si za krátky čas existencie vybudovalo všade platný rešpekt. Napokon zvíťazilo aj v našom porovnávacom teste a nedáme naň dopustiť. Ale keď v jednom teste popreháňalo Focus RS, to vyznelo naozaj trúfalo. Preto sme chceli porovnať, ako obstojí Clio voči „Focusu RS“ z vlastnej dielne .

Oproti Méganu je citeľne ľahšie, zúrivejšie a vodičovi necháva precítiť každý milimeter trate. Laik má za jeho volantom pocit, že ide rýchlejšie a dravejšie, ako v preplňovanom Mégane. Vôbec nám nechýbali kone na výjazde zo zákruty, lebo sme sa tešili na ďalšiu, do ktorej to s odvahou napálime.

Podvozok bol ušitý na mieru auta a slabší motor v porovnaní s Méganom navádza na podržanie plynu v tiahlej zákrute. S Cliom sa rýchlejšie naučíte, kde môžete ísť na plný plyn a potom to skúšate s ťažším Méganom. Ten neuveriteľný príbeh, o tom, že Clio RS dokáže prehnať o triedu väčší hot-hatch sa potvrdil.

Netvrdíme, že Clio RS je rýchlejšie ako Mégane, avšak šofér si s ním užije v zákrutách väčšiu zábavu za menej peňazí, spáli menej benzínu a cíti sa bližšie pretekárskemu autu. Nemusí to byť výhoda na dlhých cestách, kde je Mégane R.S. jednoznačne pohodlnejší a lepší. Clio je do väčšej miery jednoúčelové auto, určené na zábavu.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Chválov test

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá