SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Ako robiť a vidieť viac vecí súčasne

Pre všetkých, ktorí si chcú ušetriť čas, oči a uši, sme pripravili špeciálnu akciu: pozretím si jedinej relácie navštívite až tri výstavy! Vďaka Hore bez.

V stredu 21. apríla sa v rámci Galérie Jána Koniarka v Trnave otvárali až štyri výstavy: „Denisa Lehocká 1991-2010", „Mira Gáberová: Sizyfova láska", „Tomáš Vaněk: Particip č. 101 (audiosituácia 3 v 1)" a stála expozícia „Galéria portrétov" (Prehľad portrétneho žánru od 18. do 21. storočia zo zbierkového fondu galérie). Reportéri Hore bez tam nesmeli chýbať a priniesli plno materiálu z troch výstav, ktorých zostrih uvidíte vo videu.

Výstava slovenskej výtvarníčky Denisy Lehockej (1971) v Kopplovej vile predstavuje prvú ucelenejšiu rešerš jej doterajšieho smerovania za posledné dve desaťročia. Autorka vychádza z konceptuálnej platformy, rozvíja však vlastný výtvarný jazyk, založený na ideovom koncentráte a „rozptýlených" štruktúrach foriem a predmetov. Výstavu, ktorej kurátorom je Vladimír Beskid, môžete navštíviť do 6. júna.

V Synagóge môžete do 23. mája vidieť výstavu mladej slovenskej výtvarníčky Miry Gáberovej, ktorá pozostáva z dvoch projektov. Prvý vytvára priestor medzi reálnym a virtuálnym svetom, kde vo videomaľbe-performancii autorka-nevesta v svadobných šatách zatrela maliarske plátno za sprievodu opernej árie a premenila ho na plátno projekčné. Druhý projekt sa venuje „prepisu" starších videí Gáberovej inými umelcami. Kurátorom výstavy je, ako inak, Vladimír Beskid.

klUb 3 hostí do 23. mája particip - audioinštaláciu českého výtvarníka Tomáša Vaněka. Termín particip používa autor pre označenie akcií koncipovaných pre určité miesto alebo situáciu. V aktuálnom participe ide o tri rozličné podoby zvukovej nahrávky v troch miestnostiach, ktoré umožňujú dve rúry, prechádzajúce cez galerijné steny. Divák / poslucháč tak môže vďaka stereonahrávke sledovať z jedného zdroja až tri prepojené príbehy. A ktože je kurátorom tejto výstavy? Áno, uhádli ste, opäť Vladimír Beskid.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Umenie hore bez

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá