SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Chválov test

Rasťo Chvála a jeho kolegovia testujú krásne autá. Zážitok je viac ako len suché informácie.

Po obchvate sme uháňali stovkou. Na elektriku

Prius Plug-in hybrid prejde v hustej premávke dvadsať kilometrov bez zapnutia benzínového motora. Vozidlo má po zväčšní elektrického dojazdu iba o málo menší kufor a horšie zrýchlenie. Celkovo spotrebuje podstatne menej benzínu.

ŠTRASBURG. Toyota Plug-in hybrid konštrukčne vychádza z tretej generácie hybridného modelu Prius. Pôvodné batérie s kapacitou 1,3 kWh nahradili litium-iónové články s kapacitou 5,2 kWh. Vďaka novým batériám Toyota na jedno nabitie prejde 20 kilometrov, namiesto dvoch, ktoré zvládne klasický Prius.

Pridaním batérií vzrástla hmotnosť auta o 125 kilogramov a kufor je menší o 45 litrov. Plug in hybrid zrýchľuje na stokilometrovú rýchlosť o sekundu horšie, ale na rodiel od klasického Priusu môže na elektrický pohon jazdiť až stokilometrovou rýchlosťou.

Ako sme sa presvedčili v uliciach mesta, elektronika prioritne volí elektrický režim jazdy. Jedine keď stačíte plyn na podlahu, systém zapojí do činnosti benzínový motor. Prius počas testovacích jázd vydržal jazdiť 19 kilometrov v hustej popoludňajšej premávke. Potom počítač signalizoval vybité batérie a potrebu ich nabitia. Dovtedy sme si užívali ticho a jazdu bez emisií. Podľa prepočtov, emisie vypustené francúzskymi elektrárňami pri výrobe energie potrebnej na jeden kilometer jazdy elektromobilu, sú na takej úrovni, ako keby bežné osobné auto vypustilo 16 gramov CO2 na kilometer.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Chválov test

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá