SME
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Umenie hore bez

Vizuálne umenie nie je len o farebných machuliach a len pre hŕstku ľudí.
S Omarom Mirzom a Petrom Višňovským.

Čo vznikne, keď spojíte Lúčnicu s hokejom

V novom Hore bez sa dozviete, čo má spoločné Lúčnica s hokejom, ako správne nakrájať knihu, a tiež to, že farby sú vlastne neviditeľné.

V Galérii Cypriána Majerníka v Bratislave môžete do 15. mája navštíviť prierezovú výstavu Martina Dernera (1973) s názvom „Žánre". Tvorba tohto vyštudovaného grafika vychádza z nových výrazových možností digitálnej grafiky a jej presahov do iných výtvarných médií, dôležité miesto v nej však majú aj rôzne reliéfy a objekty, najčastejšie autorské knihy. V Martinových dielach nájdeme štipku irónie, za hrsť dadaistického humoru, poldeci hravosti, hektár experimentov so vzťahmi medzi plochou a priestorom, niekoľko posunov reality do absurdných kontextov a štósy privlastnení, postprodukčných zmanipulovaní a komentárov života či umenia. Kurátorkou výstavy je Alena Vrbanová.

Na výstave „Any Colour You Like" v bratislavskej Galérii HIT prezentuje Ján Gašparovič (1981) do 10. mája videá a priestorové inštalácie. Napriek tomu, že autor ukončil štúdium sklárskeho výtvarníctva, jeho práce smerujú od tradičnej sklenenej plastiky skôr k objektu a realizáciám v priestore, kde však sklo tvorí ich neoddeliteľnú zložku. Dôležitou súčasťou jeho aktuálneho projektu je sklenený hranol - prizma, ktorá dokáže rozložiť „neviditeľné" svetlo na našim okom viditeľné farebné spektrum. Projekt „Colour.Like.Every.Other" upiera pozornosť na neviditeľnosť farieb v svetle okolo nás, paradoxne však stále prítomných. V Galérii Singel môžete počas tejto výstavy vidieť dielo od Petra Pisára.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Relácia: Umenie hore bez

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

TOP videá