SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Český vynález: Loď z plastových fliaš

Prázdne fľaše od minerálky už nemusia len do koša. Dá sa na nich aj plávať, potrebujete ich však tisíc.

SKALICA. „Je to loď, ktorá je vyrobená z polyetylénových fľaší od minerálky Mattoni. A nie to nehovorím preto, že by som im chcel robiť reklamu, nie sú našim sponzorom," hovorí jeden z kapitánov Petaniku Petr Novotný.

Práve fľaše od matomky majú podľa neho správny tvar a pri zrezaní hrdla a dna sa dajú ľahko spájať. Ku takto vzniknutému plavidlu potom už len pridali lodnú skrutku a motorový čln bol na svete.

„Loď vznikla preto, že jednému človeku zostávalo doma veľa fľaší a kontajner bol tristo metrov od jeho domu. Nechcelo sa mu tam chodiť a rozmýšľal ako by ich zúžitkoval," hovorí Novotný.

Potom podľa neho stačilo už len vypiť tisíc mineráliek a loď postaviť.

S plavidlom boli jeho vynálezcovia aj v sobotu na Baťovom kanáli v Skalici a o prevezenie sa bol naozaj veľký záujem. „Zatiaľ sme dvaja viezli trojčlenný štáb ČT4 s kamerou. Loď už bola hodne potopená, ale neprevrhla sa," hovorí Novotný.

Plavidlo už ukázali aj na nedávnej výstave lodí v Prahe. „Bolo milé pozerať ako všetci návštevníci po prehliadke tých drahých jácht nakoniec aj tak skončili u nás," povedal Novotný. Najviac vraj plavidlo zaujalo rybárov a už sa ho chystajú predviesť aj na výstave v Holandsku. Prípadný úspech bude potom znamenať aj možnosť nejakej väčšej sériovej výroby.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá