SME
Piatok, 6. august, 2021 | Meniny má JozefínaKrížovkyKrížovky

Analytik: Tender na PPP bola fraška

Hlavný analytik TREND Analyses Ján Kovalčík vysvetľuje, ako sa konzorciu, ktorého súčasťou je aj Širokého firma Váhostav, darí zvyšovať cenu na úkor štátu.

Hlavný analytik TREND Analyses Ján Kovalčík hovorí, že úseky D1, ktoré sa majú stavať v rámci PPP, budú predražené o takmer polovicu.

Prvý raz sa projekt predražil, keď vláda trvala na šibeničných termínoch, pre ktoré stavbári dvihli cenu možno až o 40 percent. Nasledoval dodatok ku koncesnej zmluve, v ktorom vláda ustúpila stavbárom a termíny dostavby predĺžila.

Miesto toho, aby si vláda za to vypýtala zníženie ceny, dodatkom znova cena rástla. Kovalčík hovorí, že za neochotou vlády tlačiť na nižšiu cenu, stojí aj fakt, že významným členom staveného konzorcia je aj firma Váhostav SK Juraja Širokého, ktorého syn je dokonca šéfom PPP projektom v tejto firme.

Zvýšenie ceny sa vysvetľovalo aj vysokými úrokmi, ktoré si banky vypýtali na financovanie 30-ročného projektu. Analytik vysvetľuje, že v tomto prípade by bolo jednoduchšie, ak by si peniaze požičal štát, ktorý si dokáže požičať výrazne lacnejšie ako súkromné stavebné firmy.

Viac k téme PPP:

Ako sa vláda pokúsila utajiť predraženie výstavby

Stlĺpček Rada Baťa Miliarda

Komentár Mariána Leška Nový rekord v plytvaní

Kedy bude Protest Proti Predraženiu

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

TOP videá